2020-05-27 Źródło: CGTN via KANGBA TV


Gdy zachmurzenie nad szczytem się zmniejsza można dostrzec sylwetki himalaistów. screen CCTV

Z misją dokładnego zmierzenia wysokości najwyższej góry świata ośmioosobowy zespół chińskich geodetów-himalaistów w środę o 11:03. czasu pekińskiego (BJT) dotarł na szczyt góry Czomolungma.

Jak poinformował Dang Yaminem, lider projektu ponownego pomiaru, dokładna wysokość góry zostanie podana w ciągu  jednego, dwóch dni po zebraniu wszystkich danych, ponownym przeliczeniu i  krzyżowym potwierdzeniu.

Realizacja projektu, szóstej rundy ponownych pomiarów, rozpoczęła się 30 kwietnia. Wcześniej zespół pomiarowy złożony z 53 osób przygotowywał się do realizacji zadania u podnóża góry od początku marca.

Firmy telekomunikacyjne wspierające przedsięwzięcie pomagają także w tworzeniu w niektórych obozach bazowych kilku najwyżej położonych na świecie stacji nadawczych sygnału 5G, zapewniając usługi telekomunikacyjne dla alpinistów, badaczy i zespołów badawczych.

Informacje zebrane w trakcie obecnej misji zostaną wykorzystane w badaniach geodynamicznych. Dokładne dane dotyczące śniegu, pogody i prędkości wiatru dostarczą informacji "z pierwszej ręki" do monitorowania lodowców i ochrony środowiska.


Dwóch członków zespołu badawczego robi pomiary na szczycie. screen CCTV

Przed udanym wejściem na szczyt ciekawość ludzi dotycząca projektu ponownego pomiaru wysokości góry była ogromna. Przekazaliśmy Dangowi niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat pomiaru. Poniżej publikujemy fragmenty sesji pytań i odpowiedzi.

Dlaczego do wykonania tego zadania nie możemy korzystać z technologii takich jak teledetekcja satelitarna lub za pomocą dronów.

Technologia satelitarnej teledetekcji jest wykorzystywana głównie do monitorowania powierzchni, podając lokalizację określonych punktów na ziemi. Jednak dokładność pomiaru wysokości jest niewystarczająca. Tolerancja pomiaru wynosi dwa metry, a my wymagamy dokładności co do centymetra a nawet co do milimetra.


Badacze obsługują sprzęt na szczycie. / CCTV

Dlaczego nie możemy dowieźć badaczy na szczyt helikopterami?

Powierzchnia na szczycie góry, na której mógłby wylądować helikopter, jest bardzo wąska, śmigłowiec ledwo się tam mieści. Niewłaściwe lądowanie wystarczy, aby wywołać lawinę, która zabiłaby wszystkich próbujących wspiąć się na szczyt, wielki problem stanowiłoby także wyładowane urządzeń pomiarowych, sprzętu i wspinaczy.

Ponadto prędkość wiatru na górze sięga nawet 75 mil na godzinę, mniej więcej na poziomie huraganu. Dlatego prawie niemożliwe jest, aby helikoptery lub drony zdołały utrzymać stałą wysokość. Występujące tu częste burze śnieżne mogą wystrzelić sopel lodu, który może zniszczyć nawet konstrukcje metalowe.

Jak długo wspinacze, po osiągnięciu szczytu, pozostaną na górze? Co oni będą tam robić?

Biorąc pod uwagę ciężkie środowisko na szczycie i brak tlenu pozostaną tam przez około półtorej godziny.

Są trzy rzeczy, które wspinacze muszą zrobić na szczycie. Pierwszą z nich jest ustawienie latarni-markerów dla zespołów geodezyjnych, które realizować będą pomiary krzyżowe w  obozach bazowych na wysokościach 5000 i 6000 metrów nad poziomem morza. Drugim jest użycie odbiornika systemu nawigacji satelitarnej do pomiaru pozycji i wysokości góry. Ostatnim jest pomiar głębokości śniegu za pomocą technologii radarowej.


Zespół geodetów ustawił latarnię. screen CCTV

Jaka jest największa różnica między tym, a poprzednimi pomiarami?

W przypadku poprzednich pomiarów zespoły pomiarowe musiały same dostarczyć dane do centrum danych. Tym razem technologia 5G umożliwia naukowcom dostęp do danych w czasie rzeczywistym.

Od czasu powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. Chińscy geodeci dwukrotnie wyznaczali wysokość szczytu w 1975 r. I 2005 r., którą określono odpowiednio na 8 848,13 i 8 84,43 metrów.

Pomiar góry gór gotowy

Ekspedycja chińskich geodetów wykonała swoje zadanie.