2024-08-02 Sun Zifa China News Network

Jaka atmosfera panuje w miejscu położonym najbliżej nieba na Ziemi? Jak Ziemia i jej atmosfera wchodzą w interakcję? Aby odpowiedzieć na to naukowe pytanie, które ma ogromny i dalekosiężny wpływ na globalne zmiany klimatyczne, chińscy naukowcy  1 sierpnia oficjalnie rozpoczęli „Sky-Air-Ground - stereoskopowy eksperyment koordynowanej obserwacji dotyczący złożonej interakcji Powierzchnia-Ziemia - atmosfera w zimnym środowisku regionu Czomolungmy (Mount Everest) na Wyżynie Tybetańskiej” (Eksperyment obserwacji stereoskopowej interakcji Ziemia-atmosfera w regionie Czomolungmy), jest to także pierwszy w rejonie Czomolungmy przypadek przeprowadzenia eksperymentu obserwacji strumienia wody, ciepła i węgla na za pomocą platformy lotniczej UAV (drona).


1 sierpnia, jako ważną część drugiej ekspedycji naukowej na Wyżynę Tybetańską, oficjalnie uruchomiono pierwszą obserwacyjną lotniczą platformę testową  strumienia wody, ciepła i węgla w rejonie Czomolungmy. Zdjęcie przedstawia członków zespołu wyprawy naukowej biorących udział w misji testowej. (Foto: reporter China News Service, Sun Zifa.)

Eksperyment ten został zorganizowany i przeprowadzony przez zespół  Jia Li pracownika naukowego Kluczowego Laboratorium Teledetekcji i Cyfrowej Ziemi Instytutu Innowacji Informacji Lotniczej Chińskiej Akademii Nauk (CAS). Jako obserwacja „powierzchniowa skali interakcji Ziemia-atmosfera w rejonie Everestu" zbuduje on pomost do interaktywnej weryfikacji pomiędzy obserwacjami stacji naziemnych w skali „punktowej” a wielkoskalowymi obserwacjami teledetekcji satelitarnej na dużych obszarach, pomagając Chinom w wytyczeniu nowych kierunków w zakresie obserwacji i badań interakcji ziemia-atmosfera oraz środowiska klimatycznego na Wyżynie Tybetańskiej.

Badacz Jia Li powiedział, że ​​eksperyment ten stanowi ważną część drugiego kompleksowego badania naukowego na Wyżynie Tybetańskiej. Jego celem jest wykorzystanie platform powietrznych UAV (dronów) do przeprowadzenia eksperymentów obserwacyjnych procesu wymiany ciepła między ziemią, powietrzem i wodą oraz warstwy granicznej, przy jednoczesnym wykorzystaniu wyników ze stacji naziemnych i teledetekcji satelitarnej. Obserwacje tworzą trójwymiarowy, kompleksowy obraz w skali wieloprzestrzennej i przestrzennej: niebo-powietrze-ziemia, pozwalają badać charakterystykę interakcji ziemia-atmosfera w regionie Czomolungmy oraz dogłębnie zrozumieć i rejestrować cykl wilgoci w środowisku wysokogórskim i złożone warunki powierzchniowe północnego zbocza Czomolungmy, które znajduje się na azjatyckim obszarze dotkniętym monsunami, cechy i mechanizmy procesów wymiany materiałów i energii, a także zapewnić kluczowe dane wspierające ujawnienie charakterystyki i mechanizmów interakcji ziemia-atmosfera pod wpływem złożonego terenu i bardzo zimnego środowiska w rejonie najwyższej góry Świata.


1 sierpnia, jako ważną część drugiej ekspedycji naukowej na Wyżynę Tybetańską, oficjalnie uruchomiono pierwszą obserwacyjną lotniczą platformę testową  strumienia wody, ciepła i węgla w rejonie Czomolungmy. Zdjęcie przedstawia start drona biorącego udział w misji testowej i mającego prowadzić obserwacje. (Foto: reporter China News Service, Sun Zifa.)

Przez długi czas Wyżyna Tybetańska była gorącym punktem dla badań nad interakcjami Ziemia-atmosfera. Region Czomolungmy charakteryzuje się złożonym terenem, wieloma szczytami, głębokimi dolinami, lodowcami i rzeźbami morenowymi, silnym promieniowaniem słonecznym oraz delikatnym i wrażliwym ekosystemem. Miejsce to stało się punktem gwałtownych globalnych zmian. Jest to ważny obszar do badania procesu interakcji Ziemi z atmosferą oraz ewolucji wzorców ekosystemów na tle globalnych zmian.

Główny obszar tego eksperymentu znajduje się po północnej stronie Czomolungmy, na wysokości około 4200 metrów. W eksperymencie wykorzystano naziemne, lotnicze i kosmiczne metody skorelowanych badań w celu przeprowadzenia kompleksowych stereoskopowych obserwacji interakcji Ziemia-atmosfera w wielu skalach przestrzennych i czasowych oraz w wielu elementach, a także w celu uzyskania danych z obserwacji strumienia wody, ciepła i węgla, które uwzględniają przestrzenność - zmiany czasowe, stanowiące podstawę rozwoju regionalnego na złożonej powierzchni rejonu Czomolungmy. Badania nad interakcjami Ziemia-atmosfera w skali oraz badania nad konwersją skali pomiędzy obserwacjami naziemnymi i obserwacjami satelitarnymi dostarczają kluczowych danych. Ponadto w ramach eksperymentu jednocześnie przeprowadzono obserwacje termiczne w podczerwieni z powietrza, obserwacje sondujące temperaturę, wilgotność oraz wiatr w warstwie granicznej atmosfery itp., aby uzyskać trójwymiarową wspólną obserwację kluczowych cech powierzchni, które wpływają na interakcje Ziemia-atmosfera oraz strukturę atmosfery w warstwie granicznej.


1 sierpnia, jako ważną część drugiej ekspedycji naukowej na Wyżynę Tybetańską, oficjalnie uruchomiono pierwszą obserwacyjną lotniczą platformę testową  strumienia wody, ciepła i węgla w rejonie Czomolungmy.. Zdjęcie przedstawia członków zespołu ekspedycji naukowej wypuszczających balon obserwacyjny. (Foto: reporter China News Service, Sun Zifa.)

Badacz Jia Li stwierdził, że obserwacja satelitarna ma duży zasięg i odnosi się do skali regionalnej; zasięg naziemnych stacji obserwacyjnych jest mały, co odpowiada obserwacji w punkcie, co jest skalą „punktową”; zasięg obserwacji dronów mieści się pomiędzy tymi dwoma, co jest skalą „powierzchniową”.

Przyjmuje się, że trójwymiarowy test obserwacji interakcji Ziemia-atmosfera w rejonie Czomolungmy jest już czwartym z kolei przypadkiem, w którym zespół z Instytutu Lotnictwa i Astronautyki Chińskiej Akademii Nauk wykorzystuje platformę powietrzną UAV (drona) do badań przenoszenia wody, po Dunhuang w Gansu, Dali w Yunnan i Golmud w Qinghai – oraz do testów obserwacji strumienia ciepła i węgla. W kolejnym kroku zespół zintegruje dane obserwacyjne z istniejących stacji naziemnych, platform lotniczych oraz teledetekcji satelitarnej i innych obserwacji na Wyżynie Tybetańskiej, a także ujawni kluczowe mechanizmy zmian środowiskowych i sprzężenia zwrotnego klimatu na Dachu Świata poprzez dogłębne badania i kompleksową analizę.

Drony u stóp Czomolungmy

Rozpoczęto testy obserwacji powietrznej strumienia wody, ciepła i węgla w rejonie Czomolungmy (Mount Everest).