KILKA RAD

Źódło:TIBET.CN/China Tibet Online

Dla Europejczyka Tybet to egzotyka. Stara kultura, buddyjska duchowość i podniebne szczyty. By wszystkiego tego dotknąć trzeba jednak pokonać prozaiczne problemy administracyjne i pokonać słabości własnego organizmu. Niedługo rozpocznie się w Tybecie "martwy sezon". Może warto wybrać się tam tera



Chłodne, rzadkie powietrze przesuwa się nad płaskowyżem w jasnym świetle słonecznym. Jedynym zauważalnym dźwiękiem jest głęboki, hipnotyzujący głos mnichów podczas modlitwy. Wielki złoty posąg Buddy patrzy w dół, niewzruszony i spokojny pośród oparów ogromnej ilości kadzideł płonących przed nim. Mnisi przemykają cicho korytarzami, spieszą się na modlitwy przepełnieni spokojem, którego nie można złamać. To jest Tybet, kraina buddyjskich klasztorów, masywnych szczytów górskich, urokliwych jezior i spokoju, który wydaje się pochodzić z samej ziemi. Ta niesamowita kraina, położona na dalekim zachodzie Chin, na najwyższym płaskowyżu świata, od dawna jest upragnionym celem podróżników z Zachodu. Od czasów Josepha Rocka i artykułów National Geographic na temat Tybetu, ta wyjątkowa kraina przyciągała i przyciąga turystów. Dziś łatwiej jest się tam dostać niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak dostać się do Tybetu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed podjęciem decyzji o podróży do Tybetu, jest znalezienie w Tybecie przyzwoitego i renomowanego biura podróży, bez jego pomocy nie będziesz w stanie dostać się do Tybetu. Tybet znany na Zachodzie jako kraina klasztorów i gór, w Azji jest postrzegany jako Tybetański Region Autonomiczny, prowincja Chin. Dla turystów z zagranicy dostęp do Tybetu jest ściśle kontrolowany, ale można się tam dostać bez żadnych kłopotów, jeśli wie się jak?

Niezorganizowane podróże po tybecie nie są już dozwolone, więc wszyscy podróżni z zagranicy muszą odbyć zaplanowaną wcześniej podróż po Regionie z zarejestrowanym biurem podróży, takim jak np. Explore Tibet. Jako jeden z największych organizatorów wycieczek w Tybecie, z siedzibą w stolicy Lhasy, Explore Tibet może spełnić wszystkie Twoje wymagania związane z wycieczką, od pomocy w podjęciu decyzji, którą wycieczkę wybrać, po rezerwację zakwaterowania i biletów kolejowych lub lotniczych do, i z Regionu.

Dojazd i transport

Istnieją dwa sposoby dotarcia do Tybetu, samolotem lub pociągiem. Loty do Tybetu odbywają się z ponad dwudziestu lotnisk w Chinach, a także z międzynarodowego lotniska Tribhuvan w Nepalu. Podróż samolotem jest najszybszym sposobem dotarcia do regionu płaskowyżu, ale także najbardziej kosztownym, zatem jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem, podróż pociągiem może być znacznie korzystniejsza.


Pociągi do Lhasy, stolicy Tybetu odjeżdżają niemal codziennie z siedmiu miast-bram Chin: z Kantonu, Pekinu, Szanghaju, Chengdu, Chongqing, Lanzhou i Xining, a podróż, w zależności od miejsca wyjazdu, trwa od 22 do 55 godzin. Chociaż przejazdy mogą być długie, ale są to wygodne podróże z niesamowitymi pejzażami za oknem wagonu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Tybet?

Tybet ma ściśle zdefiniowany sezon turystyczny, który trwa od maja do października, o wiele spokojniej i mniej tłoczno jest tu od listopada do marca. Nie polecamy podróży na przełomie lutego i marca kiedy obchodzony jest Tybetański Nowy Rok, znany także jako Święto Losar. Jednak w zależności od tego, do jakiego miejsca w Tybecie podróżujesz, wiele części regionu możesz odwiedzić przez cały rok.

Wiza i zezwolenie

Aby wjechać do Tybetu, wymagana jest chińska wiza, a także osławione Zezwolenie na Podróż do Tybetu (Tibet Travel Permit), które jest podstawowym zezwoleniem na wjazd do Regionu i podróżowanie w rejonie Lhasy.

Wizy są dostępne w ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Twoim kraju ojczystym i można je złożyć osobiście, pocztą, przez Internet lub za pośrednictwem Chińskich Centrów Obsługi Wniosków Wizowych (CVASC), w zależności od wymagań obowiązujących w twoim kraju. Oczekiwanie na wizę trwa zwykle około trzech dni roboczych przy czym konieczne będzie dostarczenie oryginalnego paszportu z minimum sześciomiesięcznym terminem ważności, dwóch zdjęć paszportowych, wypełnionego formularza wniosku, dowodu rezerwacji hotelu w Chinach oraz listą miejsc odwiedzanych podczas podróży do Chin (która nie powinna obejmować jednak Tybetu).


Zezwolenie na Podróż do Tybetu (Tibet Travel Permit)

Zezwolenie na podróż do Tybetu

Zezwolenie na podróż do Tybetu jest dostępne tylko dla turystów, którzy zarezerwowali wcześniej zorganizowane zwiedzanie TRA u koncesjonowanego operatora wycieczek tybetańskich. Po dokonaniu przez ciebie rezerwacji i uiszczeniu opłaty organizator wycieczki korzystając ze zeskanowanej kopii paszportu i wizy złoży wniosek o zezwolenie w twoim imieniu, korzystając ze zeskanowanej kopii paszportu i wizy. Oczekiwanie na zezwolenie może potrwać do 15-20 dni, dlatego ważne jest, aby dokonać rezerwacji jak najwcześniej przed przewidywaną datą wyjazdu. Po zatwierdzeniu i uzyskaniu zgody twoje zezwolenie zostanie przekazane do hotelu w którym się zatrzymasz po przyjeździe do Chin.

Inne rzeczy do rozważenia:

Wyżywienie

Kuchnia tybetańska jest tak wyjątkowa jak ludzie, kultura i religia Płaskowyżu Tybetańskiego i nie zawsze odpowiada wszystkim gustom. Jednak, jeśli znajdziesz szeroki wybór dań kuchni chińskiej, indyjskiej, nepalskiej i zachodniej dostępnych w wielu tybetańskich restauracjach w głównych miastach, takich jak Lhasa i Shigatse, to przez większość podróży będziesz jadł w lokalnych restauracjach. Bliskość Nepalu i Indii oznacza, że ​​curry i samosy można znaleźć w większych restauracjach także poza Lhasą.


"Zachodnia" restauracja w Lhasie

Restauracje w Tybecie

Jedzenie w Tybecie jest droższe niż w Chinach kontynentalnych, ponieważ składniki często muszą być wysyłane z Chin. Średnio około 5-10 dolarów za posiłek to normalna cena i nie będziesz głodny. W Tybecie jest niewiele możliwości na samodzielnego wyżywienia, ale aby wspomóc swój budżet możesz zabrać ze sobą pakowaną żywność. Wszystkie hotele zapewniają przegotowaną wodę. Przynajmniej jednak spróbuj choćby tybetańskiej słodkiej herbaty lub herbaty z masłem z mleka jaka. Ich smak jest naprawdę niezwykły i pyszny.


Restauracja w stylu tybetańskim

Zakwaterowanie

Twoje zakwaterowanie jest często wliczone w całkowity koszt wycieczki i możesz wybrać kategorię hotelu w takich miejscach jak Lhasa i Shigatse, a także w innych większych miastach z dobrymi hotelami. Jeśli chcesz spać w pięciogwiazdkowym hotelu, znajdziesz go tylko w Lhasie, większość innych miast może zaoferować maksymalnie 3 gwiazdki.


Jeden z hoteli.

Hotele

Jednak poza większymi miastami system gwiazdkowy absolutnie nic nie znaczy. Zakwaterowanie na odległych obszarach Tybetu to zwykle lokalny pensjonat, który ma tylko podstawowe udogodnienia, często elektryczność włączana jest tylko o określonych porach dnia, a czasem brak jest w nim bieżącej wody, a nawet wanny czy prysznica. Takie warunki można spotkać wszędzie, na pewno zaś w Bazie pod Mt. Everest (Everest Base Camp), gdzie zwykle za miejsce noclegu służy namiot tybetańskich koczowników. Jednak doświadczenie to jest warte rezygnacji na jeden dzień z prysznica, ponieważ "na własnej skórze" można się przekonać w jak niegościnnych warunkach żyją tubylcy.

Choroba wysokościowa

Choroba wysokościowa, często zwana "ostrą chorobą górską" (AMS), może mieć ciężki przebieg i dotyka wszystkich, którzy po raz pierwszy przybywają na Płaskowyż. Choroba wysokościowa jest spowodowana rzadszą atmosferą na wysokości ponad 3000 metrów i powoduje objawy podobne do znanego większości "syndromu dnia następnego" zwanego potocznie "kacem". Należy spodziewać się bólów głowy, nudności, zawrotów głowy i innych podobnych objawów.


Wysokości w Tybecie

Wysokości w Tybecie

Ciężka choroba wysokościowa może być potencjalnie śmiertelna. Jednak po przybyciu na płaskowyż będziesz miał szansę odpocząć i pozwolić ciału na dostosowanie się czyli na aklimatyzację. Objawy choroby wysokościowej zwykle zanikają po 24-48 godzinach aklimatyzacji. Dużo odpoczywaj, powstrzymaj się od picia alkoholu i mocnej kawy, a także palenia tytoniu, i przestrzegaj diety w której powinno się znaleźć duża ilość zieleniny i protein. I pamiętaj, aby się nawadniać. Na Płaskowyżu może być chłodno ale odwodnienie stanowi w tych warunkach poważnym problemem i może zaostrzyć objawy choroby wysokościowej.

Krótko mówiąc, są to główne obawy przed podróżą po Tybecie ale nie musisz martwić się o swoje pozwolenia i bezpieczeństwo, ponieważ tybetańskie biuro podróży, takie jak Explore Tibet, zajmie się wszystkim w Twoim imieniu.

Jeśli jesteś entuzjastą trekkingu i przygody, to w Tybecie znajdziesz wiele wspaniałych tras trekkingowych, które przemierzane pod okiem doświadczonych tybetańskich przewodników pozwolą doświadczyć Ci widoków oszałamiających krajobrazów i przyrody Płaskowyżu z noclegiem na kempingu obok rodzinnych namiotów tybetańskich koczowników.


Filiżanka tybetańskiej herbaty


Źródło : Global Times 10/02/2017
Zanim wyjedziesz do Tybetu przygotuj się mentalnie i fizycznie. Kilka porad praktycznych dla wyjeżdżających.
Podróż warta wysiłku przygotowań.

Południowo zachodnia część Chin jest punktem obowiązkowym na liście wielu turystów.
Region ten ukazano w wielu filmach jako mistyczne, święte miejsce. Także opinie osób odwiedzających Tybet działają na jego korzyść. To sprawia, że ludzie chcą go odwiedzić chociaż raz w życiu.
Stwierdzenie: „Tybet jest miejscem, które trzeba zobaczyć” uważam za całkowicie prawdziwe, niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z trudności jakie może sprawić pielgrzymka do tego miejsca. Osoby szukające relaksu, zabawy czy „typowych” urlopowych wrażeń powinny znaleźć sobie inne miejsce do spędzenia wakacji.
Podróżowanie po Tybecie na pewno będzie wyczerpujące, a wysiłek potrzebny do zwiedzania tego miejsca uniemożliwi tradycyjnie pojmowany „wakacyjny wypoczynek”. Nie myślcie jednak, że próbuję nastraszyć tych, którzy pragną odwiedzić tę część Chin. Uważam jednak, że tylko kompleksowe - zarówno fizyczne jak i psychiczne - przygotowanie się pozwoli w pełni cieszyć się wszystkim tym, co to miejsce ma do zaoferowania.
Chciałbym podzielić się tutaj moimi doświadczeniami z podróży, którą zakończyłem w lipcu.
Co zabrać?
Podróży do Tybetu nie da się określić jako łatwej. Z tego powodu najlepiej spakować tyle rzeczy, ile tylko się da. Obowiązkowe pozycje do zabrania ze sobą to:
Leki na chorobę wysokościową
Ważne jest, żeby każdy, kto nie jest przyzwyczajony do przebywania na terenach wysokogórskich, zabrał ze sobą odpowiednie leki do zwalczenia choroby wysokościowej, ponieważ może ona dotknąć każdego w niezależnie od wysokości na jakiej się znajdzie.
Tybet jest znany jako "dach świata." Średnia wysokość to więcej niż 4000 m n.p.m., [„prawie” dwukrotna wysokość tatrzańskich Rysów - tł.] z kolei większość najbardziej malowniczych miejsc jest położona blisko granicy 5000 m. n.p.m. Na tych wysokościach powietrze w Tybecie zawiera 40% mniej tlenu niż to, którym normalnie oddychamy.
Choroba wysokościowa może mieć wiele objawów takich jak ból głowy, utrata apetytu, trudności z zasypianiem, czy przyspieszenie tętna - każdy z nich może skutecznie pozbawić cię radości z pobytu na Dachu Świata.
Zażywanie leków w celu zapobieżenia chorobie wysokościowej jest w Tybecie niezbędne. Niektóre z nich powinno się przyjąć już na kilka dni przed wylotem na Wyżynę Tybetańską, szczególnie zaleca się to osobom, które nigdy nie były na Płaskowyżu.
Pierwszy dzień mojej podróży był wolny od choroby wysokościowej. Jednak połowę mojego budżetu wydałem na leki, które brałem codziennie.
W Chinach istnieją dwa główne leki na chorobę wysokościową, lek z rożeńca górskiego, oraz tabletki lan yang pian lub tzw. "niebieskie pigułki", każdy z nich poprawia zdolność przyswajania tlenu przez organizm. Są one dostępne na taobao.com.
Leki przeciwgorączkowe także powinny się znaleźć na liście rzeczy do zabrania, nagłe zmiany temperatury w Tybecie mogą łatwo doprowadzić do przeziębienia, co może skutkować poważną chorobą na dużej wysokości.
Ubrania na każdą pogodę
Temperatura w Tybecie zmienia się diametralnie w zależności od obszaru czy pory dnia. Za dnia można spokojnie chodzić w koszulce z krótkim rękawem, ale na noc kurtka czy płaszcz mogą okazać się niezbędne.
To właśnie sprawia, że Tybetańczycy noszą ubrania mające jeden rękaw.
Jeśli zamierzasz ruszyć w góry, albo nad jezioro, spakowanie kurtki i spodenek, będzie tak samo ważne jak wzięcie butów do wspinaczki.
W lecie, miejsca takie jak Lhasa są wystarczająco ciepłe do noszenia samego T-shirtu, jednak warto pomyśleć o założeniu cienkiej kurtki chroniącej przed zbyt mocnym słońcem. Spakowanie kremu do opalania i ciemnych okularów jest niezbędne.
Co zrobić żeby przetrwać?
Tak wysoko położone miejsce będzie wymagać od nas zmiany trybu życia jaki do tej pory prowadziliśmy
Spokojne zachowanie to klucz do sukcesu
Najlepiej wszystkie czynności wykonywać tak wolno jak to możliwe. Spacerek, wolny marsz, zamiast biegania czy skakania.
Postaraj się nie uprawiać w tym czasie żadnych sportów. Każdy szybki ruch dodatkowo obciąży twoje serce i płuca, które i tak już są zajęte doprowadzaniem tlenu z rozrzedzonej atmosfery do Twojego ciała.
Wielu ludzi mdleje podczas uprawiania sportów, ponieważ nie zdają sobie sprawy ze skutków choroby wysokościowej.
Nie odczułem skutków choroby wysokościowej do czasu, aż nie dotarłem do górskiego jeziora w centralnym Tybecie położonego na wysokości 4 700 m n.p.m. Niezależnie od tego jak wolno szedłem, moje serce biło tak jakbym właśnie skończył rekordowy bieg na 100 metrów.
Dlatego zdecydowałem się odpoczywać dłużej i częściej, nawet jeśli musiałem z tego powodu zrezygnować z dotarcia do innych godnych zobaczenia miejsc. Okazało się to dobrym pomysłem, ponieważ następnego dnia moja choroba wysokościowa ustąpiła, przekonałem się o tym docierając do obozu na górze Qomolangma, który jest położony na wysokości 5200 m n.p.m.
Rzadziej używaj prysznica
Jest to podstawowa obowiązująca w Tybecie zasada ustalona przez podróżników. Nie myj się (nawet włosów) przez pierwsze dwa dni pobytu, w następnych dniach postaraj się robić to rzadziej niż zazwyczaj, ponieważ to także wpływa na chorobę wysokościową oraz może sprawić, że dostaniesz gorączki.
Kilka słów o butlach z tlenem
Wielu ludzi tak bardzo boi się choroby wysokościowej, że zabiera ze sobą butle z tlenem i używa ich, gdy tylko poczuje jakikolwiek objaw choroby. Nie jest to dobry sposób.
Nie używaj butli z tlenem, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Powinno się ich używać jedynie przy poważnych objawach, na przykład, jeśli ktoś zemdleje.
Objawy takie jak: ból głowy, utrata apetytu, czy przyspieszone tętno są normalne, a ludzkie ciało łatwo się przystosowuje do nowych warunków.
Daj sobie odpowiednio dużo czasu na przystosowanie się do zmniejszonej ilości tlenu w atmosferze a będziesz mógł w pełni się cieszyć swoją wizytą w Tybecie bez jakichkolwiek nieprzyjemnych objawów.
Używanie butli z tlenem przy słabych objawach utrudnia adaptację naszego ciała. W związku z tym symptomy choroby mogą Ci towarzyszyć później przez całą podróż.
Jak się tam dostać
W zależności od miasta z którego rozpoczynamy naszą podróż do Tybetu możemy skorzystać z bezpośredniego lotu samolotem lub podróży Koleją Tybetańską.
Obcokrajowcy zobligowani są podróżować w grupach turystycznych organizowanych przez biura podróży.
Może to zabrzmieć dziwnie ale Tybet to ogromny obszar, w którym dotarcie z punktu A do B może czasem zająć dziesiątki godzin.
Skomplikowana topografia terenu sprawia, że mało który kierowca może jeździć po nim na własną rękę.
W związku z tym warto wziąć pod uwagę, że wyprawa w grupie, z doświadczonym kierowcą oraz dużą butlą tlenu na pokładzie samochodu uczyni podróż bezpieczniejszą.
Rzeczy o których należy pamiętać
Tybet to region w którym religia odgrywa bardzo ważną rolę . Wiąże się z nią także wiele lokalnych zwyczajów i tradycji. To bardzo ważne, żeby okazać szacunek tradycji Tybetańczyków.
Bardzo często możemy zobaczyć tam ludzi, którzy się modlą, nie ważne czy w miastach czy też gdzieś w wysokogórskich ostępach. Nie będzie niczym niewłaściwym dać im parę groszy. Większość z nich nie czuje się jednak najlepiej, kiedy fotografuje ich tłum turystów.
Podczas wizyty w świątyni upewnij się, że całe Twoje ciało jest zakryte przez ubranie. Kobiety nie powinny wchodzić w żaden kontakt fizyczny z tamtejszymi mnichami.
Wiele obszarów Tybetu jest wciąż słabo rozwinięte, szczególnie w odległych rejonach górskich. W obozie na górze Qomolangma nawet woda jest luksusem.
Mieszkańcy okolicznych miejscowości muszą pokonać bardzo długą drogę by dostać się do studni i bardzo uważać na stromych i krętych górskich ścieżkach w drodze powrotnej.
Higiena w takich miejscach wygląda trochę inaczej niż w miastach, nie należy spodziewać się bieżącej wody, czy nowoczesnych toalet.
Ponieważ trudniej niż gdzie indziej dostrzec tu wpływ nowoczesności na ludzi i otaczające ich środowisko, wielu ludzi nazywa Tybet "ostatnią czystą ziemią”.
Wszystko co tam zobaczysz, lub czego doświadczysz, będzie się różnić od tego, co dotąd widziałeś w swoim życiu.
Choć cała wyprawa chwilami wyda się bardzo męcząca zapewne jednak okaże się warta Twojego wysiłku.


16 TEMATÓW TABU
Źródło: China Tibet Online

1. Na obszarach zamieszkanych przez Tybetańczyków będzie można od czasu do czasu zobaczyć, czerwone, żółte i zielone szmatki przywiązane do krów i owiec. Pamiętaj, że nie należy ich zdejmować ze zwierząt. Oznacz to, że Tybetańczycy przeznaczyli je na świętą ofiarę.

Nie kieruj broni w kierunku orłów, orły są świętymi ptakami Tybetańczyków.

2. Nie wchodź do klasztoru bez pozwolenia. Jeśli cię wpuszczą, nie dotykaj obrazów Buddy i świętych ksiąg, nie rób zdjęć bez pozwolenia.

Zachowaj spokój w klasztorze, zwłaszcza podczas ceremonii religijnych.

Proszę zwrócić uwagę, że w niektórych miejscach chodzi się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara a kobiety mają zakaz wchodzenia do niektórych klasztorów.

 3. Nie pal, w klasztorach dla lamów zabrania się palenia tytoniu.

Na obszarach wiejskich palenie jest popularne wśród kobiet a nawet młodych dziewcząt. Kiedy poprosicie o pomoc lub o herbatę, papieros może być wówczas oferowany jako wyraz wdzięczności.

4. Nie stawaj na progu wejścia do tybetańskiego namiotu lub domu.

Nie pluj w obecności innych ludzi.

5. Uwaga! Tybetańczycy pokazują język, aby okazać szacunek, a nie wyśmiewać się ; ręce splecione razem są gestem ceremonialnym.

6. Nie należy dotykać głowy Tybetańczyka. W tradycyjnej kulturze tybetańskiej tylko wysoko postawieni lamowie i starszyzna może to zrobić.

7. Lepiej odłożyć swoją wizytę w Tybecie, jeśli jesteś chory i masz gorączkę, bo trudniej jest wyzdrowieć na wyżynie. Co więcej, na dużych wysokościach może dojść do poważnego obrzęku płuc i innych komplikacji. Przed podróżą przygotuj trochę leków na przeziębienie, układ pokarmowy itp.

8. W podróż do Tybetu należy zabrać trochę maści do nosa i tabletki od bólu gardła. Klimat na wyżynie jest suchy, z niższym poziomem tlenu i ciśnieniem powietrza. Lek może pomóc złagodzić dyskomfort spowodowany suchością nosa i gardła.

9. Kapelusz, okulary i filtry przeciwsłoneczne ze względu na silne promieniowanie ultrafioletowe są niezbędne w czasie podróży po płaskowyżu.

10. Proszę zachowywać się w odpowiedni sposób, jeśli przypadkowo natkniesz się na tradycyjny „pogrzeb niebiański”.

Tybetańczycy nie pozwalają na oglądanie tej ceremonii przez obcych, także biura podróży nie zachęcają turystów jej oglądania.

11. Nie kupuj futer dzikich zwierząt, rogów dzikich cziru lub czaszek dzikich jaków itp. Jeśli to zrobisz, możesz być posądzony o współudział w kłusownictwie.

12. Nie płać miejscowym fotografując ich i nie nagabuj, gdy nie chcą być fotografowani.

13. Zwracając się do tybetańskich przyjaciół, można użyć określenia "la" po ich imieniu lub nazwisku. "La" jest zwrotem grzecznościowym oznaczające w języku tybetańskim szacunek, zwłaszcza jeśli spotykamy kogoś po raz pierwszy. Nie zwracaj się do innych bez tego zwrotu, jest to bardzo niegrzeczne

 14. Podczas wizyty w tybetańskim domu , należy siedzieć w pozycji pionowej ze skrzyżowanymi z tyłu nogami, nie wolno kierować podeszew stóp w kierunku innej osoby i wodzić wzrokiem dookoła. I pamiętaj, że mężczyźni siedzą po lewej stronie a kobiety ą po prawej.

 15. Jeśli zauważysz przed drzwiami domu płonące ognisko ognia lub wiązkę gałązek przewiązanych czerwoną szmatką włożoną w drzwi z czerwoną szmatką wiązana powyżej, nie wchodź, w rodzinie musi być chora.

 16. Nie wykorzystuj papieru z napisami tybetańskimi do czyszczenia żadnych rzeczy.


Dlaczego warto podróżować do Tybetu w listopadzie i grudniu? 

2018-10-09 Źródło: China Tibet Online
Poszukiwacze przygód nie mogą ominąć tej niesamowitej części świata: naprawdę nie ma takiego drugiego miejsca.

Ze średnią wysokością 16 000 stóp (około 4900m), Tybet jest uważany za najwyżej położony region na świecie. Podróżując w to miejsce nagradzamy nawet najbardziej zatwardziałych podróżników z niesamowitymi widokami - wspaniałe góry pokryte śniegiem rozrzucone na rozległych równinach, nieskazitelnie turkusowe jeziora u podnóża starożytnych lodowców i bogactwo dzikich zwierząt, których nie będziecie mogli zobaczyć nigdzie indziej. Poszukiwacze przygód nie mogą ominąć tej niesamowitej części świata: naprawdę nie ma takiego drugiego miejsca.


Jeśli planujesz podróż do Tybetu jeszcze w tym roku, to listopad i grudzień są idealnymi miesiącami na skorzystanie z okazji. Unikniesz tłumu turystów tłumów i skorzystasz z bardziej przystępnych cen wycieczek, listopad i grudzień to świetne czas, aby zoptymalizować finansowo swoją podróż. Poniżej piszemy o wszystkim, co musisz wiedzieć o podróży do Tybetu w ostatnich miesiącach roku.
______________________________________

Dlaczego warto podróżować do Tybetu w listopadzie i grudniu?

Jest bardziej przystępny

Jest rzeczą oczywistą, że gdy kończy się szczyt sezonu ceny wycieczek spadają. W listopadzie i grudniu linie lotnicze, hotele i tybetańskie biura podróży aby przyciągnąć jak najwięcej turystów obniżają swoje ceny. Jeśli masz ograniczony budżet lub chcesz posmakować Tybetu bez ciągłej troski o swój portfel, listopad i grudzień to najlepszy wybór.

Jest mniej turystów

Podróż do Tybetu w sezonie od kwietnia do października może sprawić, że natkniesz się na tłum turystów, którzy czekają, by zobaczyć tę samą atrakcję. Jeśli Twoim celem jest poznanie Tybetu z jak najmniejszymi zakłóceniami, dobrze jest odwiedzić region w miesiącach zimowych: listopadzie i grudniu. Pomyśl o tym: możesz sfotografować wszystkie miejsca, które chcesz uwiecznić bez obawy o to, że przeszkodzi Ci w tym jakiś inny amator fotografii!


Jest słonecznie i sucho

Jeśli chcesz przeżyć swą tybetańską przygodę bez kłopotów z deszczem listopad lub grudzień to świetny wybór na podróżowanie po Dachu Świata. Miesiące letnie od czerwca do początku września przynoszą ze sobą chmury i większe szanse na opady, więc jeśli szukasz wspaniałego widoku na szczyty, w tym na Mt. Qomolangma (Mount Everest) nie przysłonięte całunem chmur, zimowe miesiące, kiedy niebo jest czyste, to świetny czas na wizytę.

Można wtopić się w grupę pielgrzymów

W sezonie zimowym tybetańscy buddyści udają się na pielgrzymkę do Lhasy, aby odwiedzić świątynię Jokhang oraz inne ważne klasztory. To świetny czas na poznanie Tybetańczyków z różnych środowisk i zrozumienie istoty buddyzmu tybetańskiego.


Śnieg czyni wszystko pięknym

Jednym z najpiękniejszych widoków, jakie kiedykolwiek zobaczysz w Tybecie, są ośnieżone szczyty gór. Listopad i grudzień to środek zimy, więc na w wyższych partiach Wyżyny jest śnieg i można zrobić ciekawe fotografie. Jeśli pochodzisz z Azji Południowo-Wschodniej lub z jakiejś części świata, gdzie śnieg nie pada, jest to świetny czas na ulepienie bałwana lub śnieżnych aniołów!

Pogoda w listopadzie i grudniu

W sezonie zimowym, w listopadzie i grudniu w większości miejsc w Tybecie temperatura spada poniżej zera. W Lhasie i na niektórych obszarach położonych na dużych wysokościach, takich jak jezioro Yamdrok, w listopadzie może być jeszcze ciepło. Chociaż jest zima, należy pamiętać, że jest sucho i słonecznie, więc aby uniknąć poparzeń słonecznych nie zapomnij zapakować do plecaka kremów z filtrami. Należy pamiętać, że w grudniu w Lhasie i na innych wyżej położonych obszarach robi się chłodniej.

Wyruszając w podróż nie zapomnij zabrać odpowiedniego stroju, takiego, który zapewni ci przystosowanie do skrajnych temperatur. Zima może być bardzo mroźna, a wiatry mogą sprawić, że "odczuwalna temperatura", szczególnie w nocy, będzie niższa od tej, którą pokazuje termometr. Aby sobie poradzić, ubierz się "na cebulkę" i nie zapomnij wziąć ciepłej kurtki. Wiele restauracji i hoteli nie ma centralnego ogrzewania, więc lepiej być przygotowanym na temperaturowe niespodzianki. Wyruszając w drogę, nasmaruj twarz krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić się przed ostrymi promieniami słońca. Pamiętaj, że słońce zimą jest "ostrzejsze" a chmury nie zapewniają zbyt wiele cienia.

Odkrywaj najatrakcyjniejsze miejsca.

Jeśli w swej podróży po Tybecie w listopadzie i grudniu chcesz zobaczyć naprawdę wiele ciekawych miejsc, zastnów się czy nie dołączyć do zorganizowanej wycieczki? Ta z Lhasy do Katmandu "Overland Tour via Gyirong Port" zanim zakończy
się w Katmandu wiedzie przez Gyantse, Shigatse, obóz bazowy pod górą Qomolangma, Gyirong i most Rasuwa. To świetny sposób, aby zobaczyć najaktrakcyjniejsze miejsca Tybetu i ich naturalne piękno!

Zimowe ograniczenia.

Zimą dostępnych jest wiele atrakcyjnych miejsc w Tybecie lecz na przykład rejon jeziora Namtso , góry Gangrinpoche i inne szlaki trekkingowe nie są dostępne.

Najpopularniejsze trasy wycieczkowe

Korzystaj z uroków Tybetu uczestnicząc w zorganizowanych wycieczkach. W listopadzie i grudniu bezproblemowo poznasz ten niesamowity region i będziesz miał zagwarantowany dostęp do wszystkich najatrakcyjniejszych miejsc.

8-dniowa wycieczka dla małej grupy: z Lhasy do obozu bazowego pod górą Qomolangma.

Ta klasyczna trasa wycieczkowa pozwala poznać główne atrakcje turystyczne Tybetu, takie jak świątynia Jokhang, pałac Potala, ulica Barkhor, klasztor Drepung, Sera, Gyantse Kumbum i Shigatse Tashi Lhunpho. I - cream della cream, ta trasa ta obejmuje święte jezioro Yamdrok oraz lodowiec Karo z zapierającymi dech w piersiach widokami na górę Qomolangma i obóz bazowy pod nią.


7-dniowa wycieczka grupowa z Lhasy do Katmandu

7-dniowa wycieczka lądowa z Lhasy do Katmandu jest idealnym wyborem dla poszukiwaczy przygód i wrażeń estetycznych . Dzięki chińsko-nepalskiej autostradzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na malownicze tybetańskie wsie i Himalaje. Można także odwiedzić Lhasę, Shigatse i Gyantse, które dadzą uczestnikom możliwość wielu różnorakich przeżyć i zapoznania się z historyczną opowieścią o kulturowych skarbach Tybetu i jego religii.

Prawdziwe Chiny

Japoński reżyser ma nadzieję pokazać prawdziwe Chiny szerszemu gronu Japończyków.