2020-05-07 Redaktor: Huaxia Źródło: Xinhua
Tybetański Region Autonomiczny planuje zainwestować ponad 40 milionów juanów (około 5,6 miliona dolarów amerykańskich) w ochronę przeciwpożarową wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO świątyni Jokhang na starym mieście Lhasy.


Świątynia Jokhang w Lhasie, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w południowo-zachodnich Chinach. (Foto:Xinhua / Purbu Zhaxi)

Ta inwestycja na wielką skalę, dofinansowana zarówno przez rząd centralny, jak i regionalny, koncentruje się głównie na poprawie systemów bezpieczeństwa, zasilania energią elektrycznego i zabezpieczenia przeciwpożarowego świątyni w celu ochrony zabytków i ogólnie obiektów dziedzictwa kultury.

Jin Yongchun, szef Departamentu Dziedzictwa kultury Tybetu, oczekuje, że modernizacja, w tym budowa podziemnego basenu przeciwpożarowego, zostanie ukończona w ciągu roku.

Sprzęt przeciwpożarowy najnowszej generacji i basen przeciwpożarowy nie tylko zapewnią zapasy wody do gaszenia pożarów, ale będą również używane w nagłych wypadkach na Starym Mieście, dodał Jin.

W połowie marca władze Tybetu przeznaczyły ponad 6 milionów juanów na  ochronię ponad 1000-letnich kamiennych tablic przed świątynią Jokhang

XI. Panczenlama Bainqen Erdini Qoigyijabu składa hołd posągowi Buddy Siakjamuniemu w świątyni Dżokhang w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego 19 lipca 2018 r. (Xinhua / Chogo)