2020-05-26 Źródło: CGTN

 [Zdjęcie/CGTN]

Renowacja malowideł ściennych w pałacu Norbulingka, w historycznej letniej rezydencji Dalajlamów została ukończona w 60 procentach. Taką informację podała do wiadomości publicznej Chińska Agencja Informacyjna  (China News Service), powołująca się na biuro zarządu pałacu Norbulingka w Lhasie.

Pałac Norbulingka został zbudowany w XVIII wieku i znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. Jego cechą charakterystyczną są klasyczne tybetańskie ogrody i korytarze, które w większości pokryte są freskami.

W 2016 roku, Chińska Państwowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego, zatwierdziła największy jak dotąd, projekt renowacji malowideł naścienych. W następnym roku, w celu rozpoczęcie prac, Chiński rząd przeznaczył 2.84 miliona juanów (398 tys. dolarów) na centrum ochrony zabytków kulturowych i wsparcia technicznego w Akademii Badawczej w Dunhuang.

Plany zostały wdrożone w sierpniu 2018 roku, lecz w związku problemami klimatycznymi prace mogły się rozpocząć dopiero w maju 2019 roku.

Do tej pory, zakończono konserwacje fresków w Takten Migyur Phodrong, Złotym Phodrong i w korytarzach Kelsang Phodrong, pokrywających powierzchnię 600 metrów kwadratowych.

Qiao Zhaoguanga, asystent inżyniera w centrum ochrony zabytków i wsparcia technicznego udzielił informacji w sprawie uszkodzeń murali. Wynika z niej, że na uszkodzenia murali składają się głównie pęknięcia, wyblakłe kolory, oraz fragmenty, które odpadają z powodu trzęsień ziemi i erozji spowodowanej deszczem

Na początku, zespoły konserwatorskie, zajmują się naprawą oderwanych od całości elementów. Następnie pracują nad przywróceniem malowidłu oryginalnych kolorów.

Qiao powiedział, że "Tworzywa użyte do rekonstrukcji wykonane są z lokalnych materiałów, jest to połączenie ziemi wykorzystywanej w tradycyjnej tybetańskiej architekturze z innymi specjalnymi surowcami".