2020-12-15 Źródło: Xinhua via beijingnews.net

Międzynarodowy zespół złożony z ekspertów z Chin, Stanów Zjednoczonych i Niemiec w piaskowcu w rejonie miasta Qamdo położonego w Tybetańskim Regionie Autonomiczny znalazł około 99 śladów dinozaurów.

Jak wynika z badań nad odkryciami, których wyniki opublikowano na początku tego miesiąca w czasopiśmie naukowym "Historical Biology", uważa się, że te ślady stóp o długości od 22 cm do 99,3 cm zostały pozostawione przez duże, średnie i małe zauropody pochodzące ze środkowej jury ( około 176 do 161 milionów lat temu).

Zdjęcie ilustracyjne przedstawia skamieniałe liście palmowe odkryte w głębokiej warstwie Basenu Lunpola w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.  (Xinhua / Su Tao)

Naukowcy szacują, że dinozaury, które pozostawiły swoje ślady, miały odpowiednio 22 metry, 10 metrów i 5 metrów długości.

Jak powiedział przedstawicielowi Agencji Xinhua w poniedziałek szef zespołu badawczego Xing Lida, główny badacz zespołu i profesor nadzwyczajny Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi: te ślady wzbogacą zapisy o dinozaurach w Qamdo.

Xing zauważył przy tym, że miejsce, w którym znajdują się ślady dużych stóp, to słynna atrakcja turystyczną, która jest jest częścią ludowej legendy , ponieważ okoliczni mieszkańcy uważają, że ślady zauropodów to ślady mitologicznego wojownika tybetańskiego króla Gesara.

„To przekonanie pomaga również zachować ślady w nienaruszonym stanie” - powiedział Xing, dodając, że w pobliżu znajduje się ogromna rzeźba zauropoda, która przyciąga fanów dinozaurów.

Według Xing w latach 2017-2019 zespoły badawcze z Chińskiej Akademii Nauk i Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi przeprowadziły badania w tym obszarze, znajdując wiele zestawów śladów i zbierając szczegółowe dane o wymarłych gadach.