20.09.2016 China Tibet Online

Sven Hedin był znanym szwedzkim geografem, archeologiem i łowcą przygód. Podczas ponad czterech dekad podróży najwięcej czasu spędził w Azji. Jego przygody i odkrycia archeologiczne uczyniły go znanym na Zachodzie, jednak chińskim uczonych dał się poznać jako "Łupieżca kultury". Zdjęcie ukazuje Svena Hedina przejeżdżającego przez Persję w drodze do Indii.

 

Sven Hedin urodził się w 1865 roku w Sztokholmie w Szwecji. W tym czasie Europa była w trakcie "szału" odkryć geograficznych i zachodni geografowie kwestionowali nieznane obszary na swoich mapach. Pomiędzy rokiem 1894 a1908, Sven  Hedin  trzykrotnie przekroczył góry i pustynie w Azji Środkowej. Pisane przez niego dzienniki pomogły stworzyć solidną podstawę do powstania dokładniejszych map Azji Środkowej. Badał również obszary w Chinach, w tym Tybet i Xinjiangu. Zdjęcie pokazuje Svena Hedina ubranego w przebraniu podczas wjazdu do Tybetu.

 

Sven Hedin w trakcie swoich  podróży po Azji osiągnął bardzo wiele, jednym z ważniejszych jego osiągnięć stało się, zupełnie przypadkowe, odkrycie starożytnego miasta Loulan. W roku 1900, Sven Hedin i jego ekipa podczas poszukiwania wody zostali unieruchomieni przez burzę, w trakcie burzy wiatr zmiótł piasek i oczom podróżników ukazały się stare gliniane pawilony, luźne monety, i rzeźby, pustynia odsłoniła 1500-letnie starożytne miasto.  Zdjęcie ukazuje starożytne miasto Loulan.

 

Sven Hedin nie tylko odkrył starożytne miasto Loulan, wypełnił również luki w wiedzy o geografii Tybetu. Jego wkład do w rozwój geografii i archeologii jest niezaprzeczalny to uczyniło go bardzo znanym na Zachodzie. Jak wielu innych zachodnich archeologów wywiózł z Chin wiele cennych zabytków powodując tym katastrofalne straty dla nauki i kultury Chin. Jest to haniebny okres w dziejach chińskiej archeologii. Zdjęcie pokazuje Svena Hedina w Dunhuang w Grotach Mogao w 1934 roku.

 

Zgodnie z dostępnymi informacjami w latach 1856-1932  Rosja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Francja, Japonia i inne kraje wysłały do Chin  w sumie 66 grupy badawcze.. Po każdej z tych ekspedycji kraje te wzbogacały się o kolejne chińskie zabytki. Wiele chińskich antyków znajduje w Szwecji, zapoczątkował to Sven Hedina podczas swoich wypraw na północno-zachodnie pogranicze Chin. 

W 1901 roku Sven Hedin użył osiem wielbłądów by wywieźć zabytki z Loulan  poprzez Indie do Szwecji. Zdjęcie pokazuje zachodnich archeologów przygotowujących zabytki z a Loulan do wywozu do innych krajów.

 

W 1926 roku przy pomocy niemieckich linii lotniczych Lufthansa, Sven Hedin sprowadził do Chin dużą grupę badawczą. Źle skonstruowane porozumienie z rządem Beiyang wywołało silny protest chińskich uczonych, Hedin  musiał więc pójść na znaczne ustępstwa. To była przełomowa chwila kiedy pierwszy raz  chińscy uczeni przejęli kontrolę nad badaniami archeologicznymi we własnym kraju. Zdjęcie pokazuje członków „Chińsko-szwedzkiej północnozachodniej wyprawy naukowej” pośród  nowych liderów Xinjiangu na przedmieściach miasta Dihua

 

„Chińsko-szwedzka północnozachodnia wyprawa naukowa” prowadzona przez Svena Hedina a ze strony chińskiej profesora Uniwersytetu  Pekińskiego Xu Bingchanga pracowała przez sześć lat i uzyskała niesamowite rezultaty. Ich badania obejmowały powierzchnię 4,6 mln metrów kwadratowych północno-zachodnich Chin. Zdjęcie pokazuje Svena Hedina podczas wyprawy badawczej do północno-zachodnich Chin.

 

Sven Hedin poświęcił całe swoje życie dla zawodu który kochał; nigdy nie był żonaty. Lata jego pracy przyczyniły się do ważnych odkryć w świecie archeologii, a on jest wart naszego pomnika, pomimo że  wywiózł wiele bezcennych zabytków z Chin i wielu innych krajów Azji Środkowej. Jeśli będziemy ignorować ten fakt, nie bylibyśmy całkowicie obiektywni. Zdjęcie pokazuje Svena Hedina pośród Tybetańczyków.