27.09.2021 Źródło: Global Tmes


Zdjęcie: Zarząd Narodowego Dziedzictwa Kultury Chin

Zarząd Narodowego Dziedzictwa Kultury Chin ogłosił na niedzielnej wideokonferencji, że przekaże 12 wyjątkowych zabytkowych dzieł sztuki odzyskanych z USA do Muzeum Tybetańskiego w Xizang w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.
Według chińskich ekspertów, 12 artefaktów pochodzi głównie z czasów dynastii Ming i Qing (1368-1911), sześć z nich, pięć złotych i brązowych posągów Buddy oraz jedna wieża z pozłacanego kryształu to niezwykle cenne i kunsztownie wykonane zabytkowe dzieła sztuki.


Zdjęcie: Zarząd Narodowego Dziedzictwa Kultury Chin

Zwłaszcza mosiężny posąg Buddy z końca dynastii Ming i wczesnej dynastii Qing pokazuje wyraźny styl fuzji Han-tybetański. Jego sześciokątny cokół jest najczęściej widywany w stylu Han-tybetańskiej thangki i malowideł ściennych, ale jest stosunkowo rzadki wśród posągów z brązu .

Muzeum Tybetu jest największym kompleksowym muzeum w Xizang, a wkrótce zostanie w nim otwarta nowa wystawa. Aby wesprzeć ochronę i wykorzystanie zabytków kultury w Regionie, Zarząd Narodowego Dziedzictwa Kultury Chin podjął decyzję o przekazaniu partii 12 zabytków kultury i dzieł sztuki do Muzeum Tybetańskiego jako kolekcji i pokaże je podczas otwarcia nowej wystawy muzeum.

Jak informuje Zarząd Narodowego Dziedzictwa Kultury Chin w marcu otrzymano z USA informację, że Prokuraturę Okręgu Manhattan w USA przejęła partię chińskich zabytków kultury i dzieł sztuki mogących być własnością Chin. 15 kwietnia Administracja wydała postanowienie o ich repatriacji z USA, które zgodziły się zwrócić tybetańskie zabytki. 16 lipca 12 reliktów kultury i dzieł sztuki dotarło bezpiecznie do Pekinu.

Ponieważ zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone są umawiającymi się stronami Konwencji UNESCO w sprawie środków zakazu wywozu i zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury, w marcu 2011 r., grudniu 2015 r. i w lutym 2019 Stany Zjednoczone zwróciły Chinom wiele okazów zabytków kultury, i luty 2019. Jest to kolejny przykład udanej współpracy obu krajów.


Zdjęcie: Zarząd Narodowego Dziedzictwa Kultury Chin