2021-11-01 Źródło : Global Times

Konserwacja zgromadzonych w Pałacu Potala w Lhasie zabytkowych rękopisów zapisanych na liściach palmowych wkroczyła w fazę archiwizacji cyfrowej – poinformowało w niedzielę Biuro Badań Zabytków Kultury Pałacu Potala.

Pałac Potala posiadając zbiór historycznych zapisków na 29 380 kartach z liści palmowych ma ich największą kolekcję w całych w Chinach. Realizacja planu inwentaryzacji i ochrony rękopisów rozpoczęła się w maju 2020 r., poinformował w niedzielę China News.

Jak sama nazwa wskazuje, rękopisy na kartach z liści palmowych powstają z suszonych liści palmowych. Początek stosowania takich jako materiału piśmienniczego datuje się na V wiek p.n.e. a ich wykorzystywanie trwało do XIX wieku, kiedy to prasy drukarskie zastąpiły wszechobecne rękopisy.

Kolekcja rękopisów na kartach z liści palmowych w Pałacu Potala dotyczy różnorodnych spraw związanych z religią buddyjską.

Wysiłki mające na celu ochronę starych rękopisów buddyjskich za granicą rozpoczęły się w XX wieku, a Chiny zaczęły gromadzić te cenne zabytki kultury w latach 60. XX wieku. Projekt ma wysoki poziom trudności ze względu na wielość języków w których są pisane ich teksty: sanskryt, tybetański, chiński i angielski.

Głównym zagrożeniem dla tych zabytków kultury są bakterie i pleśń. Na szczęście klimat na Wyżynie Tybetańskiej pomaga ograniczyć ich zgubny wpływ na podłoże zapisków.

Od 2019 roku chińskie władze postanowiły zainwestować w ciągu najbliższych 10 lat łącznie 300 milionów juanów (46,9 miliona dolarów) w realizację największego w kraju projektu ochrony starożytnych ksiąg i dokumentów w Pałacu Potala.

Ponieważ projekt został uruchomiony ponad rok temu, zespół projektowy zakończył badanie materiałów, technologii, ochrony i renowacji tych starożytnych rękopisów zarówno w Chinach, jak i za granicą.

W międzyczasie przeprowadzono hiperspektralne skanowanie danych i akwizycję obrazów cyfrowych w wysokiej rozdzielczości.

W kolejnym etapie projektu zespół zakończy cyfrową archiwizację wszystkich rękopisów zapisanych na liściach palmowych oraz przeprowadzi tradycyjne prace badawczo-renowacyjne, z których najtrudniejszą częścią będzie czyszczenie rękopisów.