20.04.2022 Źródło: Agencja informacyjna Xinhua poprzez en.kangbatv.com.


Pałac Potala widziany niedaleko narodowego rezerwatu przyrody Lhalu wetland w Lhasie, 17.07.2021 Autor: Zhang Rufeng

Lhasa, 19.04.2021 – Tybetański region autonomiczny zrobił postęp w poszukiwaniach archeologicznych. Wszystko dzięki ciężkiej pracy na przestrzeni lat, nad odkrywaniem kultury paleolitu, pochodzenia człowieka i kulturowego rodowodu archeologicznego.

W sumie w 2021 roku uruchomiono 21 projektów badań i wykopalisk, oraz szczegółowe badanie 277 świątyń w jaskiniach, jak podaje regionalne biuro dziedzictwa kulturowego.

Biuro to odnotowało, że „czasoprzestrzenne ramy kultury archeologicznej” zostały teraz ustanowione w Tybecie.

W 2020 i 2021, archeolodzy prowadzili badania w 10 grobowcach, grotach i innych miejscach gdzie kiedyś żyli ludzie, na wykopaliskach relikwii Mapotso w regionie Kangmar, sprzed około 4000 lat.

„Jest to najwcześniejsze prehistoryczne stanowisko, jakie odkryliśmy w sercu Tybetu. Co ważniejsze, jest to nowy, unikalny typ kultury archeologicznej połowów i polowań nad jeziorem w Tybecie.” Powiedział Shaka Wangdu, pracownik naukowy w regionalnym instytucie ochrony zabytków kultury.

Mówił, że to odkrycie ma ogromne znaczenie dla dalszego eksplorowania prehistorycznej kultury i sposobów, w jakie żyjący wtedy ludzie adaptowali się do utrudnionych przez
zimno i niedobór tlenu warunków życia na płaskowyżu.

Tybet będzie kontynuował pracę nad badaniami, oraz sfinalizuje ponad 10 projektów archeologicznych w 2022 roku.