29.08.2022 Źródło: Xinhua


Zdjęcie lotnicze zrobione 6 kwietnia 2020 r. Rzeka Zayu w powiecie Zayu w prefekturze Nyingchi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w południowo-zachodnich Chinach. (Fot. Xinhua/Hou Jie)

Geolodzy z Chin i Myanmaru (d. Birmy) znaleźli nowe dowody sejsmiczne na poparcie modelu, który wyjaśnia, w jaki sposób subkontynent indyjski nienormalnie szybko dryfował na północ i zderzył się z Azją w czasach prehistorycznych.

Badania, opublikowane w sobotę w czasopiśmie Science Advances, ujawniają, że ​​zamknięcie Oceanu Neo-Tetydy w erze mezozoicznej i późniejsze formowanie się Wyżyny Tybetańskiej były prawdopodobnie spowodowane podwójną subdukcją, procesem geodynamicznym, w którym dwie płyty podążają za sobą i są subdukowane synchronicznie.

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, Myanmar Geoscience Society, Yangon University i Dagon University przeprowadzili badania w wysokiej rozdzielczości struktur górnego płaszcza pod Myanmarem.

Region Birmy zajmuje wschodni kraniec indyjsko-azjatyckiego systemu kolizyjnego. Według badań, ze względu na mniejszą liczbę zmian po zderzeniu płyt kontynentalnych jest to idealne miejsce do badania ewentualnych pozostałości płyty o podwójnej subdukcji.

Badania po raz pierwszy ujawniają dwie sub-równoległe płyty subdukcji zachowane nienaruszone w obecnym górnym płaszczu pod neotetyjską strukturą tektoniczną, wspierając model podwójnej subdukcji Oceanu Neo-Tetydy.