06.04.2023|: Xinhua/China Daily/Kangba TV


Pałac Potala o wschodzie słońca w Lhasie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Zdjęcie zrobione 01.01. 1 stycznia 2023 r.  (Fan Xinhua/Jiang)

W zeszłym roku w Tybetańskim Regionie Autonomicznym przeprowadzono serię wykopalisk archeologicznych i badań, które dostarczyły ważnych faktów dla zrozumienia starożytnej historii i kultury tego regionu.

Instytut Ochrony Zabytków TRA przeprowadził 10 wykopalisk archeologicznych, siedem specjalnych badań i 16 badań archeologicznych oraz ocenę budowy infrastruktury w miastach Lhasa, Shannan i Nagqu oraz w prefekturze Ngari w Tybecie, powiedział Li Linhui, dyrektor Instytutu,  na poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej zabytkom kultury Tybetu i tybetańskim osiągnięciom archeologicznym.

Prace archeologiczne zostały zapoczątkowane wspólnie przez Instytut Ochrony Zabytków TRA oraz kilka krajowych archeologicznych instytucji badawczych, w tym Narodowe Centrum Archeologii oraz Instytut Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców.

Instytut wykorzystał również technologię pozyskiwania danych do cyfrowej ochrony malowideł ściennych dwóch grot i świątyni w powiecie Zada ​​w prefekturze Ngari, a także małych i średnich świątyń w miastach Lhasa, Shannan, Nyingchi, Qamdo i Nagqu.

„Prace archeologiczne dostarczyły ważnych naukowych podstaw do zrozumienia starożytnej historii i kultury Tybetu przed okresem Tubo” – powiedział Li Yongxian, profesor z Wydziału Archeologii i Muzeologii na Uniwersytecie w Syczuanie.

„W ciągu wielu lat Instytut promował prace archeologiczne nad zabytkami kultury na Wyżynie Tybetańskiej, prezentując społeczeństwu fakty historyczne dotyczące wymiany i integracji różnych grup etnicznych w Tybecie od czasów starożytnych wykorzystując najnowsze badania archeologiczne i wyniki prac historyków” – dodał Li Linhui.