22.07.2024| Źródło: Global Times
Foto: Global Times.
W sercu Wyżyny Tybetańskiej chińscy badacze odkryli miejsce, w którym przed 10 000 lat wytwarzano narzędzia tnące w technologii określanej jako "technologia mikroostrzy" jest najwcześniejsze znane jak dotąd stanowisko archeologiczne tego typu. Jak wynika z raportu w piśmie "Science and Technology Daily", to przełomowe odkrycie wypełnia lukę w prehistorycznych dziejach kultury regionu i zapewnia kluczowy wgląd w wczesną migrację ludzi i ich adaptację do życia na Wyżynie.
Miejsce to odkrył zespół z Instytutu Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców Chińskiej Akademii Nauk podczas drugiej Ksinghajsko-Tybetańskiej ekspedycji naukowej.
Stanowisko technologii mikroostrzy to jedno z najbogatszych prehistorycznych obiektów dziedzictwa kulturowego człowieka odkrytych na Wyżynie Tybetańskiej, reprezentujące działalność migracyjną i osadniczą na dużą skalę prowadzoną przez pierwszych ludzi, którzy pojawili się w tym rejonie. Z raportu wynika, że pomimo lat systematycznych wykopalisk - miejsca, na których można wiarygodnie datować, są nadal rzadkie, zwłaszcza w centralnych obszarach Wyżyny.
Odkrycia pokazują, że do produkcji mikroostrzy w tym miejscu ich wytwarzania wykorzystywano głównie rdzenie w kształcie klina i półstożka. Cechy te bardzo przypominają technologie mikroostrzy z epoki późnego paleolitu w północnych Chinach.
Co istotne, miejsce to datowano na okres od 11 000 do 10 000 lat temu. Te ramy czasowe nie tylko przedstawiają wczesną działalność grup zajmujących się technologią mikroostrzy w sercu Wyżyny, ale także stanowią istotny wyznacznik chronologiczny umożliwiający zrozumienie ewolucji prehistorycznej kultury ludzkiej w tym rejonie.
Jak czytamy w opublikowanym raporcie, oprócz metodologii stosowanej w badaniach archeologicznych zespół badawczy wykorzystał ustalenia z zakresu biologii molekularnej i odkrył, że migracja grup ludzkich wykorzystujących technologię mikroostrzy na Wyżynę może być ściśle powiązana z długoterminowym zajmowaniem tych terenów przez ludzi i powstawaniem nowoczesnych populacji w Tybecie.