12.X 2017 Źródło: Xinhua

Eksperci z prowincji Gansu w północno-zachodniej części Chin, poinformowali w środę, że ukończyli renowację ponad 3000 tysięcy stron tybetańskich tekstów kanonicznych, które w latach siedemdziesiątych zostały poważnie uszkodzone w wyniku powodzi.
Księgi miały łącznie ponad 100 000 stron i  przez wieki były przechowywane w kilku świątyniach buddyjskich w Wuwei i Liangzhou, które były ważnymi miastami na starożytnej drodze - Jedwabnym Szlaku. Powodzie w 1970 roku spowodowały poważne uszkodzenie tybetańskich zabytków piśmiennictwa religijnego.
Projekt restauracji tekstów rozpoczął się w 2013 roku i został przeprowadzony przez Muzeum Wuwei i Północnozachodniego Uniwersytet Minzu. Eksperci twierdzą, że około 98 procent świętych kanonów to pisma, które pochodzą z epoki dynastii Yuan (1271-1368) i dynastii Ming (1368-1644).
Do tej pory z uszkodzonego powodzią zbioru wyodrębniono ponad 60 000 stron i odrestaurowano 3 069 stron.
Liang Jihong, zastępca kuratora muzeum, powiedział, że niektóre ze Świętych Pism zawierają wyraźne i kolorowe obrazy. Materiały którymi je malowano i pisano zawierają m.in. mielone złoto, srebro, perły, ślimaki morskie i proszek cynobrowy. Liang wspomniał również, że papier został wykonany z bardzo wysokiej jakości materiałów z substancjami przeciwdziałającymi korozji i penetracji owadów, co jest bardzo pomocne w badaniach nad technologią wytwarzania papieru tybetańskiego.
Restauracja tych zabytków tybetańskiego piśmiennictwa buddyjskiego będzie również bardzo ważna dla studiów tybetologicznych i historii grup etnicznych w Chinach, dodał Liang.