16.03.2018 Źródło: China Daily

Opublikowano cztery kolejne księgi epopei o królu Gesar, jest to część wysiłków mających na celu zachowania tysiącletniej historii eposu

Epopeja o królu Gesar ma 200 ksiąg - epizodów i jest uważana za jeden z najdłuższych eposów świata. Opowiada o tym, w jaki sposób w XI wieku tybetański król pokonał swoich wrogów i pomagał zwykłym ludziom.

Epicka opowieść przez wieki była przekazywana ustnie przez śpiewaków, często niepiśmiennych pasterzy lub rolników z Tybetu i regionów autonomicznych w Mongolii Wewnętrznej i w prowincji Qinghai.

Cztery opublikowane księgi są oparte na pieśniach trzech ludowych śpiewaków, mówi Cering Phuncog, dyrektor centrum badań etnicznych w Tybetańskiej Akademii Nauk Społecznych.

Jedna z ksiąg  jest poświęcona mastifowi tybetańskiemu, dwie opowiadają o wojnach plemiennych w okresie panowania Króla Gesara, a czwarta jest poświęcona podbojowi Tybetu przez  Gesara i dystrybucji złota wśród ludu.

Każda księga zawiera około 200.000 słów, są one częścią ekskluzywnego projektu twórców ludowych związanego z imieniem  króla Gesara, którego ostatecznym celem jest opublikowanie 20 ksiąg w oparciu pieśni autorstwa 14 artystów.

Do tej pory opublikowano 14 ksiąg eposu.Prace nad tłumaczeniem, zapisem audio i video w 2009 roku. W 2009 roku „Gesar” został wpisany na listę  światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.  W najbliższym czasie niektóre księgi projektu maja być przetłumaczone na język mandaryński (chiński)

W najbliższym czasie niektóre z ksiąg mają być przetłumaczone na język mandaryński (chiński).