Czas publikacji: 2018-08-04 Na podstawie: Global Times
W prefekturze Ngari w Tybetańskim Regionie Autonomicznym chińscy archeolodzy z całego kraju rozpoczęli niedawno wspólny projekt archeologiczny  - największą operację tego rodzaju w historii Tybetu.

Zorganizowane przez Chińską Państwową Administrację Dziedzictwa Kulturowego (SACH) i Tybetańską Administrację Dziedzictwa Kulturowego, wykopaliska rozpoczęte na początku lipca koncentrują się na starożytnych stanowiskach archeologicznych zlokalizowanych w prefekturze Langqên Zangbo Valley i na obszarach leśnych Zanda. Jak donosi China Tibet News, cytując przedstawiciela Administracji Dziedzictwa Kulturowego Tybetu, wśród tegorocznych prac wykopaliskowych znajdą się również stanowiska z wczesnej epoki metali (brąz/żelazo, około 2000 p.n.e.-300 n.e.).

Uczeni i dziennikarze odwiedzają ruiny Imperium Guge w Tybecie. Zdjęcie: IC.

Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się uruchomić wspólne wykopaliska w prefekturze Ngari, jest fakt, że obszar ten ma znaczące miejsce w historii Tybetu" - powiedział w wywiadzie dla Global Times Huo Wei, uczestnik projektu, dyrektor Wydziału Historii i Kultury Uniwersytetu Syczuan.

Prefektura Ngari, położona w północnej części Płaskowyżu Qinghai, jest domem dla wielu ważnych miejsc związanych z niektórymi z najwcześniejszych kultur Tybetu, w tym z kulturą Zhang Zhung (1500 p.n.e.- 645 n.e.) - która jest uważana za źródło miejscowej religii Bon, która później wpłynęła na buddyzm tybetański, Imperium Tybetańskie (VII-IX w.) oraz kulturę Guge (IX-XVII w.).

Złota maska ​​Zhang Zhung odkopana w prefekturze Ngari w Tybecie Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Muzeum Stołecznego.

Wiele kultur tybetańskich, które znamy dzisiaj, ma swój rodowód w prefekturze Ngari, a tereny zlokalizowane w prefekturze dostarczają nam istotnych informacji, takich jak pochodzenie i rozwój religii bon oraz powiązania wczesnych kultur. tutaj kształtował się z sąsiednimi kulturami "- powiedział Huo, dodając, że realizacja tego projektu potrwa co najmniej dwa lata.