2019-01-04 Źródło: Xinhua
W prefekturze Ngari w Tybetańskim Regionie Autonomicznym odkryto jaskinie, w których znaleziono delikatne kamienne narzędzia i odłamki ceramiki sprzed co najmniej 4000 lat.

Jaskinia Melong Tagphug, składające się właściwie z dwóch jaskiń: jednej o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i drugiej o powierzchni 250 metrów kwadratowych, jest położona około 4600 metrów nad poziomem morza. Jest to pierwsza prehistoryczna jaskinia mieszkalna odkryta na Płaskowyżu Tybetańskim.

Jak poinformował archeolog He Wei poza dużą ilością materialnych obiektów archeologicznych i kości zwierzęcych znaleziono również obrazy naskalne malowane ochrą złożone z geometrycznych wzorów, postaci ludzkich, palm i wizerunku słońca.

Wykopaliska zostały przeprowadzone przez wspólny zespół archeologiczny złożony z archeologów z  Instytutu Konserwacji Zabytków Kultury TRA oraz Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk i będą kontynuowane w 2019 roku.

Archeolodzy twierdzą, że dokonane przez nich odkrycie rzuca nowe światło na działalność człowieka, zmianę środowiska, pochodzenie rolnictwa i hodowli zwierząt oraz sztukę prehistoryczną w rejonie Płaskowyżu Tybetańskiego.