2019-03-05 Źródło: China Tibet Online
82-letnia Samdrup Drolma ma na sobie tybetańską chubę (sukienkę), spoglądając w dal i myśląc o swojej przeszłości stoi na dachu swojego domu.

W swoim życiu Samdrup Drolma doświadczyła dni zarówno Starego, jak i Nowego Tybetu, a przez całe swoje życie związana była z ziemią. Różnica polega na tym, że w starym społeczeństwie pracowała „na pańskim”, a jej życie było nieszczęśliwe. Jednak w Nowym Tybecie pracuje dla siebie odzyskując godność i honor.

„Przed reformą demokratyczną cała moja rodzina pracowała dla majątku Lhayu w Chusur, który był częścią klasztoru Kunde Ling w Lhasie. W tym czasie posiadłość miała wielu poddanych, którzy zamarzali na śmierć lub głodowali z powodu nadludzkiego wysiłku oraz braku jedzenia i oodzieży. Kiedy miałem 10 lat, mój ojciec i matka zmarli z powodu tych trudnych warunków, kiedy miałem 13 lat zacząłem pracować dzień i noc dla właściciela, w tym czasie było tu także 40 innych młodych pracowników jak ja." Mówiąc o przeszłości, Samdrup Drolma popadła w głęboką zadumę.

„W 1955 r., Moja ciocia, starsza siostra, i ja nie mogłyśmy już tego znieść, więc zdecydowaliśmy się uciec. W tym czasie, gdy pojmano zbiegłego „pańszczyźniaka”, był on sprowadzany do miejsca z którego uciekł i okrutnie bity. Aby uniknąć schwytania, Im dalej się znajdowaliśmy, tym lepiej - przypomniał sobie Samdrup Drolma. „Jedzenie, które zabraliśmy ze sobą, skończyło się po kilku dniach, więc musieliśmy błagać po drodze o żywność. Po dotarciu do Yadong odkryliśmy, że takich uciekinierów jak my  było bardzo wielu. Razem walczyliśmy o to by żyć. ”


„W 1959 r. Armia Wyzwolenia zebrała nas wszystkich i oświadczyła nam, że Tybet przeszedł demokratyczne przemiany i zlikwidował system poddaństwa; otrzymaliśmy naszą upragnioną wolność. Powiedzieli nam również, że możemy pozostać albo wrócić do naszych rodzinnych miejscowości. ” Samdrup Drolma i jej starsza siostra postanowiły wrócić do Chusur.

Po powrocie do Chusur, Samdrup Drolma i dwie jej starsze siostry otrzymały dwa mu (1 mu = 0,165 akra) ziemi. Następnej wiosny posiały na swoich polach jęczmień górski. Jesienią, podczas żniw, kiedy zobaczyły przybywającego, kosz po koszyku, własnego ziarna, były podekscytowani przez kilka dni.

„W starym społeczeństwie oddawaliśmy nasze uprawy właścicielowi majątku i pracowaliśmy dzień i noc. Nie mieliśmy nawet zboża dla siebie. Każdej wiosny właściciel nieruchomości przychodził i dawał chłopom trochę ziarna na siew. Jesienią, po żniwach, przychodzili i zabierali je gwałtem za długi, a gdy ktoś był nieostrożny i znaleziono to, co schował, zabierali go i po prostu bili winnych gdzieś w ciemnej izbie - wspomina Samdrup Drolma.

W 1963 roku Samdrup Drolma i dziewięciu innych mieszkańców wioski dobrowolnie wstąpili do Komunistycznej Partii Chin. Jako członek partii Samdrup Drolma został asystentem lidera małego zespołu produkcyjnego i poświęcił się rozwojowi produkcji wiejskiej.


W 2016 r. Rodzina Samdrup Drolma skorzystała z zasad relokacji zubożałych obszarów i przeniosła się z wioski Chufu w Chusur Township do wioski Sanyou w miasteczku Darga.

„Czy wiesz, co to są„ trzy haves ”(Sanyou w chińskim tłumaczeniu„ trzech ”) Sanyou Village? Są to: domy, zdrowie i przemysł”. Samdrup Drolma powiedział radośnie.

Teraz Samdrup Drolma mieszka w dwupiętrowym domu w stylu tybetańskim o powierzchni 180 metrów kwadratowych. Dom jest czysty i ma w sobie wszystkie urządzenia elektryczne, w tym meble w stylu tybetańskim.

„W starym społeczeństwie przejście z mojego rodzinnego miasta do Lhasy na wyboistych polnych drogach zajęłoby trzy dni. Teraz jest szeroka cementowa droga, która dochodzi aż do naszego domu, a my możemy dostać się do Lhasy za godzinę Wioska ma nawet przystanki, w starym społeczeństwie, niewolnicy tacy jak moi rodzice, którzy umarli z zimna lub głodu, nikt by się tym nie przejmował, teraz wszyscy zwykli obywatele gwarantują opiekę zdrowotną, edukację i mieszkanie. przychodźcie co kilka dni, aby dać mi kontrolę zdrowia. Życie jest zarówno stabilne, jak i szczęśliwe Jako starszy członek partii otrzymuję miesięczny zasiłek w wysokości ponad 500 juanów (74,5 USD). Samdrup Drolma powiedział.

„Teraz życie jest szczęśliwe. Te dobre dni są sekretem mojego długiego życia i zdrowia!” Samdrup Drolma powiedziała z uśmiechem malującym się na jej pomarszczonej twarzy.

[Fotografie Kalzang Lhundrub i Pei Cong / chinadaliy.com.cn]