08 marca 2019 Źródło: Xinhua

 Niedatowane zdjęcie przedstawia skamieniałe liście palmowe odkryte w głębokiej warstwie Basenu Lunpola w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Odkrycie skamieniałych liści palmowych na zimnym i wysokogórskim płaskowyżu Tybetańskim doprowadziło naukowców do wyciągnięcia nowych wniosków na temat tego, kiedy płaskowyż osiągnął aktualną wysokość. Su Tao, czołowy naukowiec reprezentujący Tropikalny Ogród Botaniczny Xishuangbanna powiedział, że centralna część płaskowyżu osiągnęła obecną wysokości około 4500 metrów nie wcześniej niż  23 milionów lat temu. Wniosek podważa panujący powszechnie pogląd, że proces ten miał miejsce około 35 milionów lat temu, powiedział Su. Stwierdził, że swą opinię opiera się na odkryciu dobrze zachowanych skamieniałości palm w Basenie Lunpola w centralnym Tybecie. Symulując różne scenariusze topograficzne, zespół badawczy przypuszcza, że około 25 milionów lat temu palmy rosły  w centralnej części Płaskowyżu, w dolinie otoczonej wysokimi górami rozciągającej się z zachodu na wschód. (Xinhua / Su Tao)

   Naukowcy z Tropikalnego Ogrodu Botanicznego Xishuangbanna i Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii zebrali okazy skamieniałości podczas swoich wypraw w ramach drugiej ekspedycji na Płaskowyż Tybetański.
Ekspedycja rozpoczęła się w 2017 r. i ma potrwać od 5 do 10 lat.

Fragmenty skamieniałych liści palmowych ułożone w całość za pomocą fotomontażu, odkryte podczas drugiej ekspedycji do Basenu Lunpola.(Xinhua / Su Tao)


   „Bardzo rzadko można znaleźć kopalne palmy na Płaskowyżu Tybetańskim ponieważ rośliny te są głównie rozproszone w regionach tropikalnych i subtropikalnych i trudno im przetrwać na obszarach o dużej wysokości”, powiedział Su.
Symulując różne scenariusze topograficzne, zespół badawczy przyjął, że około 25 milionów lat temu palmy rosły w dolinie zachodniej do wschodniej otoczonej wysokimi górami w centralnej części Płaskowyżu.
„Wówczas centralny obszar Płaskowyżu zaczął stopniowo wzrastać, centralna część Płaskowyżu osiągnęła obecną wysokości około 4500 metrów nie wcześniej niż  23 milionów lat temu, spowodowało to zniknięcie doliny”, powiedział Su.
Wyniki badań zostały opublikowane w Science Advances we czwartek.

Zdjęcie przedstawia członków zespołu badawczego drugiej ekspedycji do Basenu Lunpola  podczas drugiej podczas prac wykopaliskowych.(Xinhua / Su Tao)