03.05.2019 źródło: Xinhua

Uważa się, że część skamieniałej dolnej szczęki znalezionej w okręgu Xiahe w prowincji Gansu w północno-wschodniej części Płaskowyżu Tybetańskiego, należy do prehistorycznych Denisowian. (Uniwersytet Lanzhou / Zhang Dongju)

Chińscy i zagraniczni naukowcy twierdzą, że skamielina na Płaskowyżu Tybetańskim należy do starożytnych Denisowian, którzy żyli tam około 160 000 lat temu.

Żuchwa czy też szczęka zostały znalezione w okręgu Xiahe w prowincji Gansu w północno-wschodniej części Płaskowyżu Tybetańskiego, powiedział Zhang Dongju, profesor Kolegium Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Lanzhou, który uczestniczył w międzynarodowych badaniach.

Według czasopisma Nature Denisowianie są członkami grupy hominów, znanych jedynie z fragmentarycznych skamielin, których genomy zostały zbadane w jednym miejscu w jaskini Denisowej na Syberii, w Rosji.

Okazuje się, że okaz z Xiahe jest bezpośrednim dowodem bytności Denisowian poza Górami Ałtaju. Naukowcy wykorzystując analizę starożytnego białka do określenia wieku skamieniałości stwierdzili, że żuchwa ma co najmniej 160 000 lat.

Przy pomocy technologii cyfrowej naukowcy na podstawie fragmentu dolnej szczęki zrekonstruowali całą żuchwę. (Uniwersytet Lanzhou / Zhang Dongju)

Badania wskazują, że archaiczny gatunek ludzi zajął płaskowyż w epoce środkowego plejstocenu i z powodzeniem przystosował się do środowiska na dużych wysokościach na długo przed przybyciem współczesnych Homo sapiens

Prawa połowa żuchwy została znaleziona w Jaskini Krasowej Baishiya w 1980 r. w Niedawne wykopaliska w jaskini ujawniły obecność licznych paleolitycznych artefaktów kamiennych i ciętych kości zwierząt.

Odkrycia dostarczają istotnych informacji potrzebnych do badań nad denisowianami, powiedział Zhang.