14 października 2019 r, Źródło: en.tibetol.cn

 Jedna z kontynuatorek tradycji produkcji papieru z Jindong, prezentuje najnowsze produkty. (Zdjęcie: Zha Ba Wanga Qing)

 Pracownicy papierni zbierają surowce wykorzystywane przy produkcji papieru. (Zdjęcie: Jiali)

 Daphne bholua - surowiec potrzebny do wytwarzania papieru z Jindong. (Zdjęcie: De Ji Zhuo Ga)

 Gałązki Daphne Bholua muszą przejść szereg procesów, takich jak cięcie, obieranie i splatanie. (Zdjęcie: Jiali)

Tybet ma wielowiekową historię produkcji papieru. Papier znad rzeki Jindong uchodzi za produkt o znakomitej jakości, a jego tybetańska nazwa brzmi: „Jinxiu”.

Papier Jindong jest wytwarzany z Daphne Bholua, trującej rośliny, rosnącej wzdłuż brzegów rzeki Jindong będącej dopływem rzeki Yarlung Zangbo, w mieście Jindong, prefekturze Nyingchi w południowo-wschodniej części Tybetu.
W  Jindong od dawna znajdowały się wielkie, finansowane przez rząd, warsztaty papiernicze, które zajmowały się wytwarzaniem papieru przeznaczonego na oficjalne dokumenty i pisma świątynne. Jednak ze względu na różnorodne czynniki, takie jak wysokie koszty produkcji, niska wydajność i przestarzała technologia, produkcja papieru w Jindong była bliska likwidacji.

Aby przywrócić świetność dawnej technice wytwarzania papieru, lokalne władze zainwestowały w ten rodzaj rzemiosła ogółem 1,45 miliona juanów. W 2010 r. Samorząd ponownie otworzył warsztat papierniczy JinDong zajmujący powierzchnię 1500 metrów kwadratowych.
W 2013 r. Produkcja papieru w Jindong została wpisana na listę  dziedzictwa kultury TRA.

Trwały i sprężysty papier Jindong jest również lekki, elastyczny, gładki choć niezbyt łatwo pisać na nim tuszem. „W ramach eksperymentu napisaliśmy coś na papierze i zostawiliśmy go na noc w kąpieli wodnej. Okazało się, że atrament trwale wsiąkł w podłoże i nie oddał się działaniu wody” - powiedziała Jia Li.

Samorząd powiatu Lang skoncentrował się nie tylko na przywróceniu tradycyjnych umiejętności, ale także na szkoleniu nowych specjalistów. W ostatnich latach Jia Li przeszkoliła dwóch czeladników sztuki papierniczej, 25-letniego Dana Zenga Wanga Dui i 21-letniego Zhuo Ma Yang Jin, którzy ubiegają się obecnie o możliwość samodzielnej produkcji cennego papieru.

Autor: Zhou Tianyu