14.11.2019, Źródło: China Tibet Online

W Tybecie obchodzi się wiele tradycyjnych świąt. Tybetański kalendarz pełen jest czerwonych kartek. Prawie co miesiąc różnych i bogatych formatach obchodzone jest jakieś święto. Tybetański Nowy Rok jest jednym z najważniejszych z nich. Na początku grudnia Tybetańczycy zaczynają sprzątać i robić zakupy na święta. Wszyscy wyczekują świąt. Na fotografii: Tybetańczycy obchodzą Tybetański Nowy Rok.

Tybetański Nowy Rok obchodzony jest w Tybecie w różnych miesiącach. Na przykład Tybetański Nowy Rok w dzielnicy Kongpo w Nyingchi obchodzony jest 1 października. To najbardziej celebrowane święto w tym regionie w całym roku. Na zdjęciu widzimy mieszkańców Nyingchi tańczących tradycyjny taniec Kongpo.Kwiecień w kalendarzu tybetańskim jest znany jako miesiąc Sagadawa. Jest to miesiąc narodzin, oświecenia i parinirwany Buddy Siakjamuni. Z tej okazji w tym miesiącu odbywa się wiele  okolicznościowych uroczystości. Na fotografii mieszkańcy Lhasy świętują Sagadawa w Parku Dzongyab Lukhang.

 


15 maja w kalendarzu tybetańskim odbywa się Festiwal Lingka. W tym okresie na zaśnieżony płaskowyż powracają ciepłe dni. Tybetańczycy, którzy uwielbiają przyrodę, ubierają się w najlepsze świąteczne stroje i przynoszą do się zalesionego lingka (parku), gdzie ucztują pijąc wino z jęczmienia górskiego, herbatę z masłem z mleka jaka i delektują się różnymi pysznymi smakołykami. Na uroczystości rozstawiane są specjalne namioty. Na fotografii: mieszkańcy Lhasy uroczyście celebrują Święto Lingka.

 


W lipcu i sierpniu, aby modlić się o dobre żniwa, mieszkańcy Tybetu odziani w świąteczne ubrania, grając na bębnach i gongach i wychodzą na pola. Śpiewają, tańczą, jeżdżą konno, strzelają z łuku itp. 11 listopada 2014 r., po zatwierdzeniu przez Radę Stanu, Święto Wangguo zostało formalnie pisane na Ogólnochińską Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Na  fotografii: pokazy jazdy konnej podczas Święta Wangguo zorganizowanego przez rolników z zachodnich przedmieść Lhasy.Święto Wyścigów Konnych to na zaśnieżonym płaskowyżu to bardzo uroczysta impreza. Podczas gali odbywają się tradycyjne zawody sportowe, takie jak wyścigi konne, strzelanie z łuku i wszelkiego rodzaju pokazy konne. Ponadto rozgrywane są zawody w innych dyscyplinach sportowych, takich jak: podnoszenie kamienia, przeciąganie liny i zapasy itp. Na fotografii jeźdźcy pędząc galopem popisują się podnoszeniem z ziemi szala hada.


Według Kalendarza Tybetańskiego Święto Shoton odbywa się na przełomie czerwca i lipca. Święto ma długą historię i jest ważnym tradycyjnym świętem w kulturze tybetańskiej. Sho oznacza po tybetańsku „jogurt”, a Ton oznacza „jeść”, dlatego Święto Shoton znane jest również jako Święto Jogurtu. Podczas świątecznych odbywają spektakle opery tybetańskiej i ceremonie pokazu obrazów Thangka z wyobrażeniem Buddy, dlatego Festiwal Shoton jest czasem nazywany Świętem Opery Tybetańskiej i Świętem Objawiania Wizerunków Buddy. Fotogafia przedstawia scenę ze spektaklu opery tybetańskiej opery "Książę Losang".