Od 2020 r. do końca ubiegłego roku w Tybetańskim Regonie Autonomicznym przeprowadzono ponad 90 badań archeologicznych i projektów wykopaliskowych.
Utalentowani rzemieślnicy z tybetańskiej wioski kontynuują sięgającą ponad 1300 lat tradycję wytwarzania tybetańskich kadzideł.
http://en.people.cn/n3/2023/1031/c98649-20091261.html
Wytrawny tybetański rzemieślnik z oddaniem przekazuje młodym tysiącletnią tradycję wyrobu tybetańskiego papieru.
Pałac Potala rozpoczyna swój coroczny lifting, setki Tybetańczyków rozpoczęły jego malowanie.
"Nasze społeczeństwo szybko się rozwija, a dzisiejsza rzeczywistość będzie jutrzejszą historią. Historii nie można powtórzyć i dlatego te stare zdjęcia są tak cenne."
Do tej pory w Pałacu Potala zarchiwizowano ponad 12,3 miliona foliałów z 3499 kolekcji zabytkowych książek i dokumentów oraz zapisano cyfrowo 3152 foliałów z 41 kolekcji rzadkich pism na liściach pattra*. Prace trwają nadal.
Prawie 90 procent jaków domowych ma genetyczne warianty strukturalne pochodzące od bydła.
W prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach, w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Yushu odkryto prehistoryczne malowidła naskalne.
Fotorelacja z jaskiń w powiecie Zanda w prefekturze Ngari w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, w których znajdują się zabytkowe buddyjskie malowidła ścienne.
Chińscy naukowcy po raz drugi od lat 60. znaleźli w Tybecie skamielinę dużych wymarłych gadów morskich ichtiozaurów.
Tragiczne w swych skutkach trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera w chińskiej prowincji Syczuan wydarzyło się 12 maja 2008 o godzinie 14:28 czasu lokalnego (07:28:04 CET) i trwało 2 minuty i 34 sekundy.
Cenne reliefy na skałach dostarczają ważnych informacji do dalszych badań nad rozmieszczeniem przestrzennym, dziedzictwem artystycznym i ideologicznym rozpowszechnianiem buddyjskiej sztuki epoki królestwa Tubo.
W 2022 roku Instytut Ochrony Zabytków TRA oraz kilka krajowych archeologicznych instytucji badawczych, w tym Narodowe Centrum Archeologii oraz Instytut Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców przeprowadziły w Tybecie szereg znaczących badań archeologicznych.
Centrum Restauracji Antycznych Dokumentów TRA stara się zachować dla przyszłych pokoleń cenne, stare i kruche dokumenty.
Ślady ryżu typu indica znaleziono na stanowisku archeologicznym w Tybecie.
Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazały ślady mleka sprzed ponad 3000 lat w miejscu starożytnych ruin w powiecie Namling w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.
Badania naukowe: pyłki drzew sprzed milionów lat wskazują czas wypiętrzenia się Wyżyny Tybetańskiej.
Tybetańska sztuka naskalna jest materiałem faktograficznym z pierwszej ręki dla studiów z zakresu archeologii, etnologii, religii i sztuk pięknych.