2020-04-20 Źródło: Xinhua via tibetol.cn

 Widok z lotu ptaka na Pałac Potala w Lhasie. Zdjęcie zrobiono 5 kwietnia 2020 roku.

Jak informują władze Regionu w Tybetańskim Regionie Autonomicznym  z dotacji Rządu Centralnego, zwłaszcza w obszarach podstawowych, na rozwój kultury publicznej w 2019 roku  wykorzystano około 119 milionów juanów (około 16,82 miliona dolarów amerykańskich) .

Według Departamentu Kultury TRA fundusze zostały wykorzystane w poszczególnych sektorach, w tym na dofinansowanie bezpłatnego wstępu do publicznych obiektów kultury, rozwój publicznych cyfrowych produktów kulturalnych i promowanie tradycyjnej opery tybetańskiej na obszarach wiejskich.

Dzięki dotacjom publiczne obiekty kultury w Tybecie są teraz bezpłatnie dostępne dla publiczności przez 40 godzin tygodniowo. Jak stwierdził reprezentujący Departament pan Migmar odbyło się ponad 20 000 działań kulturalnych, w których uczestniczyło około 2 milionów osób.

Obecnie we wszystkich prefekturach i miastach w Tybetu działają biblioteki publiczne i muzea, a we wszystkich powiatach i miasteczkach centra kultury.

W Tybecie założono i sfinansowano działalność 76 powiatowych zespołów artystycznych oraz ponad 2400 amatorskich zespołów artystycznych, które mogą zapewnić więcej możliwości rozrywki mieszkańcom odległych obszarów wiejskich.