2020-05-09 Źródło: Chinaculture.org


8 maja Chińskie Centrum Kultury w Seulu  opublikowało na swej oficjalnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych film dokumentalny pt. "Thangka" [Zdjęcie udostępnione Chinaculture.org]

Thangka, skarb narodu tybetańskiego, ma historię liczącą ponad 1300 lat. 8 maja Chińskie Centrum Kultury w Seulu  opublikowało na swej oficjalnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych film dokumentalny pt. "Thangka" , eksplorujący ukryte tajemnice tej sztuki.

Thangka wyewoluowała z malarstwa buddyjskiego i była poświęcona Buddzie jako rodzaj świętej ofiary. Nazywana przez miejscową ludność „encyklopedią kultury tybetańskiej” tematem obrazów Thangka może być historia, polityka, astronomia, literatura, a nawet architektura.

Film wideo jest przy okazji również opowieścią o tybetańskim mnichu i malarzu, który poetycko opisał proces malowania Thangki jako „cudowne chwile stworzone przez wolnego ducha, parę niezachwianych dłoni i spokojny umysł”.

Od marca centrum uruchomiło serię wirtualnych pokazów dla mieszkańców Korei Południowej by podczas epidemii mogli dowiedzieć się więcej o kulturze chińskiej.
 
Poniżej Kadry (zrzuty z ekranu) z dokumentu "Thangka". [Zdjęcia udostępnione Chinaculture.org]