2020-06-24 Autorzy: Palden Nyima i Daqiong Źródło: chinadaily.com.cn

Zdjęcie wykonane 28 kwietnia 2019 r. Jaki na łące,  powiat Gyirong prefektura  Xigaze. [Zdjęcie / Xinhua]

Jak donoszą lokalne media w Lhasie, w celu wsparcia profesjonalistów zajmujących się różnymi aspektami kultury  tybetańskiej, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym zorganizowano niedawno cykl kursów szkoleniowych dotyczących tradycyjnej kultury tybetańskiej.

Tybetański Departament Nauki i Technologii wsparł ten program finansowo i merytorycznie.

Tsering Norbu,  Instytutu Informacji Naukowej i Technicznej TRA, powiedział, że szkolenie obejmowało sześć kluczowych zagadnień: historię jaka, tybetańską kulturę kulinarną, kaligrafię tybetańską, tybetańską fotografię kultury, reprodukcję sztuki w erze cyfrowej i tybetańską rzeźbę sakralną.

„Uczestnikami szkolenia byli studenci Uniwersytetu Tybetańskiego i Wyższej Szkoły Zawodowej TRA, którzy zajmują się tematyką kultury tybetańskiej, a także osoby studiujące kulturę tybetańską” - powiedział Tsering Norbu.

Na pierwszym z kursów omawiano historię transportu jaków. Wykładowcą na tym kursie, w którym wzięło udział ponad 50 studentów i badaczy kultury tybetańskiej był Wu Yuchu, kurator Tybetańskiego Muzeum Jaka.

„Wykład ten próbuje wyjaśnić wielkie znaczenie jaka w społeczeństwie tybetańskim oraz jak różnorodne są źródła wpływu tych zwierząt na tybetańską kulturę duchową: natura, historia, kultura i sztuka” - powiedział w piątek Wu podczas swojej prezentacji.

„Próbuję również udowodnić, że kultura tybetańska jest rozległa i głęboka” - dodał.