24.09.202 Źródło: chinadaily.com.cn Autor: Palden Nyima
 


Drzeworytnik przy pracy. [Zdjęcie: Palden Nyima / China Daily]

Wioska Yesang jest uważana za miejsce narodzin tybetańskiej sztuki drzeworytu, tradycji przekazywanej od ponad 340 lat.
W wiosce położonej w gminie Polo w powiecie Joda w Tybetańskim Regionie Autonomicznym mieszka ponad 60 artystów zajmujących się drzeworytem, którzy każdego roku przez osiem miesięcy kultywują wielowiekową tradycję i zarabiają w ten sposób na swoje utrzymanie.

Wieś leży w odległej dolinie, z dala od centrum powiatu. Dotarcie do celu zajmuje ponad trzy godziny jazdy samochodem po górskich drogach, a podróż wymaga zarówno umiejętności prowadzenia pojazdu, jak i odwagi. To także około godziny jazdy od granic powiatu Palyul w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Garze w prowincji Syczuan. Mieszkańcy Yesang zazwyczaj kupują artykuły pierwszej potrzeby w Palyul, a nie w Joda.

Yesang znajduje się również w pobliżu powiatu Dege w prowincji Syczuan,  miejsca szczególnego dla Tybetańczyków, znanego z drukarni Dege Scriptures, historycznej typografii pism buddyjskich. Według mieszkańców wioski ponad 80 procent drzeworytów dla tej drukarni zostało wyprodukowanych w Yesang.

Tashi Tsephel, instruktor i mistrz sztuki drzeworytu w Yesang, powiedział, że zaczął się jej uczyć od swojego ojca w wieku 12 lat i zajęło mu pięć lat, zanim został niezależnym czeladnikiem.

„Trzysta lat temu wielki mistrz Kolha Lugye zapoczątkował w naszej wiosce tradycję sztuki drzeworytu, tradycja ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego nasza wioska w znacznym stopniu przyczyniła się do zachowania tradycyjnej kultury Tybetu ”- powiedział Tashi Tsephel.


Tashi Tsephel (po lewej) instruuje jednego ze swoich uczniów. [Zdjęcie: Palden Nyima / China Daily]

Tsultrim Darje (37 lat), jeden z artystów wykonujących w wiosce drzeworyty, powiedział, że zaczął uczyć się tej umiejętności w 2016 roku rozpoczynając od praktyki w warsztacie Tashiego Tsephela, a opanowanie tych umiejętności zajęło mu 18 miesięcy.
Każdego roku pracuje ponad osiem miesięcy, średnio po 11 godzin dziennie,  resztę czasu poświęca uprawie roli.
„W ciągu roku zarabiam średnio 40 000 juanów (5 800 USD) z pracy w charakterze drzeworytnika” - powiedział Tsultrim Darje.
„Każda deseczka drzeworytu kosztuje od 400  do 800 juanów, w zależności od jego jakości, a ja mogę ukończyć średnio cztery drzeworyty w ciągu miesiąca”.


Artysta drzeworytnik w warsztacie. [Zdjęcie: Palden Nyima / China Daily]


Drzeworytnik wycina skomplikowane figury. [Zdjęcie: Palden Nyima / China Daily]