2020-10-05 Aautor:Wang Yuanyuan Źródło:China Tibet Net

„Och, tybetańskie kadzidełko, ile wspaniałej wyobraźni mi dajesz.” Dzięki piosence „Tybetańskie kadzidełko” młody tybetański piosenkarz San Muke stał się znany szerokiej publiczności. Piętnaście lat później życie ponownie związało losy San Muke z kadzidłem tybetańskim. Kilka dni temu w Lhasie, odbyła się impreza promocyjna wprowadzająca nową stworzoną przez niego markę pod hasłem „Naturalne perfumy z tybetańskiego źródła odżywiają świat-Mansang”.

Dzieci biorące udział w warsztatach uczą się umiejętności wyrobu kadzidełek tybetańskich (Zdjęcie od organizatora)

Kadzidło tybetańskie to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli tradycyjnej kultury tybetańskiej, które od zawsze towarzyszy codziennemu życiu Tybetańczyków, jego tradycyjny wyrób został wpisany na listę narodowego niematerialnego dziedzictwa kultury Chin.

San Muke  przez lata odwiedził wiele miejsc w Tybecie, odwiedził wielu kontynuatorów  tradycyjnej produkcji kadzidełek tybetańskich, zebrał odpowiednie materiały, poznał obecny stan odziedziczonych po przodkach tybetańskich technik produkcji kadzidełek i założył firmę, która, aby pomóc w zachowaniu i rozwoju tego historycznego dziedzictwa, na podstawie starych receptur przygotowała produkty .


Okładka płyty San Muke, na której znajduje się piosenka "Tybetańskie kadzidełko"

Ciren, twórca i producent tego produktu, kontynuator  tybetańskich umiejętności produkcji kadzideł, powiedział dziennikarzom, że w jego rodzinie sztuka ręcznego wytwarzania kadzideł była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wraz z rozwojem gospodarki i społeczeństwa część pracy ręcznej zastąpiły maszyny, Tybetański Region Autonomiczny udzielił ogromnego wsparcia dla ochrony i zachowania tej umiejętności rzemieślniczej, a zjawisko przyjmowania „do terminu” młodych adeptów tej sztuki jest nadal powszechne. Ciren wyraził  nadzieję, że dzięki osobistemu wpływowi San Muke więcej ludzi będzie w stanie zrozumieć i przekazać tę starożytną technikę dalej.


Uczennice uczące się tradycyjnych tybetańskich technik wyrobu kadzideł wybierają zioła podczas warsztatów produkcji kadzideł . [Zdjęcie / Xinhua]

W dniu konferencji prasowej firma związana z San Muke została oficjalnie członkiem Stowarzyszenia Młodzieżowych Wolontariuszy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Tsering Lobu, członek personelu stowarzyszenia, powiedział, że oddział Sanmu będzie nadal angażować się w działalność wolontariacką w obszarach takich jak ochrona środowiska, aktywnie praktykować ducha wolontariatu i zachęcać tybetańską młodzież do afirmowania i promowania zielonego stylu życia.

W Tybecie zachowało się wiele starożytnych, ludowych form rękodzieła i sztuki, które mają różne style i unikalne cechy. W ostatnich latach, jako jedna z charakterystycznych gałęzi przemysłu, tybetańskie rzemiosło ludowe połączyło tradycyjną kulturę z nowoczesnymi formami i stopniowo zmierza w kierunku standaryzacji, rośnie przy tym wartość jego produkcji, co stanowi o witalności rozwoju gospodarczego Tybetu. (Reporter China Tibet Net / Wang Yuanyuan)

Polecamy:Tradycyjne tybetańskie kadzidełka