10.10.2020 Autor: Xu Xiaoxuan Źródło: China.org.cn


Malarka, która ukończyła szkołę artystyczną Thangka w prowincji Syczuan , pracuje nad obrazem Thangka. [Zdjęcie / Xinhua]

Wystawę obrazów Thangka w stylu Regong otwarto w w kultowej "Strefie Sztuki 798" w Pekinie 1 października. Na wystawie prezentowanych jest prawie 100 najwybitniejszych dzieł fascynującej tybetańskiej sztuki Thangka pielęgnowanej do dziś u źródeł Żółtej Rzeki.

Wśród eksponatów zaprezentowano 38-metrowy zwój „Pięciuset Arhatów” [arhat, to ktoś, kto osiągnął nirwanę -red.], tworzony w ciągu czterech lat przez ponad 20 malarzy, przyciągnął uwagę wielu chińskich i zagranicznych gości.

Malarze najpierw pomalowali sześć kawałków materiału, a następnie złożyli je razem, tworząc zwój. Pięćset realistycznych postaci Arhatów przedstawiono na obrazie w różnych pozach i gestykulacji.

„Zajmujemy się sztuką Thangka od pokoleń” - powiedział Tashi, jeden z malarzy pochodzący z miejsca narodzin tej sztuki: Regong - Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Huangnan w prowincji Qinghai . „Tworzenie zwoju „Pięciuset Arhatów” rozpoczęto 2004 a zakończono w 2007 roku. Mam nadzieję, że uda się  nam przekazać sztukę Regong kolejnym pokoleniom, a jest to również część wysiłków na rzecz zachowania tradycyjnej chińskiej sztuki i kultury ”.


Mistrz malarstwa Thangka przy pracy.

Sztuka Regong jest kluczową częścią tybetańskiej sztuki buddyjskiej w Chinach i została wpisana w 2009 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Szkoła sztuki Regong obejmuje obrazy Thangka i tybetańskie freski, Barbolę [haftowane gobeliny], tkaniny patchworkowe oraz rzeźbę. Jej tematami są baśnie i epickie historie buddyzmu tybetańskiego, tradycyjna medycyna tybetańska, astronomia, geografia itp.


Farby używane do malowania Thangki wytwarzane są z naturalnych składników.


Thangka to sztuka malowania religijnych zwojów dla uczczenia Buddy. Na przygotowane wcześniej na tkaninie rysunki wykonane węglem, specjalnym pędzelkiem nanosi się farby oparte o naturalne barwniki. Dzięki naturalnym barwnikom obrazy Thangka zachowują intensywność koloru nawet po setkach lat.

Wystawa będzie czynna do 2 listopada. Podczas wystawy odbędzie się aukcja sztuki, cały dochód z aukcji zostanie przekazany na cele pomocy społecznej.