06.08.2022 Źródło: People's Daily Online, Autor:Xu Yuyao



Na zdjęciu projektory filmowe zebrane przez muzeum ludowe w Yichang w prowincji Hubei w środkowych Chinach. (Zdjęcie: Zhang Guorong/People's Daily Online)

Lodro jest wiejskim kinooperatorem w hrabstwie Damxung, położonym na średniej wysokości 4300 metrów w Lhasie, stolicy Tybetu w południowo-zachodniej części Chin. W ciągu ostatnich 37 lat Lodro pokazał darmowe filmy rolnikom i pasterzom w prawie 200 wioskach.

„Wycieczka filmowa” po wsiach zajmowała mu czasem ponad trzy miesiące, podczas których musiał zabrać ekrany, projektor, filmy, generator, a także jedzenie i pościel na ręcznym traktorze.

W Tybecie jest wielu kinooperatorów, takich jak Lodro. Zostawili swoje ślady na prawie każdym zamieszkiwanym terenie w regionie autonomicznym, aby wzbogacić życie kulturalne mieszkańców.

W latach 80. i 90. pasterze w Tybecie prowadzili ubogie życie kulturalne, ponieważ wioski były odizolowane bez dróg i elektryczności. Oglądanie filmów było wówczas ważnym źródłem rozrywki i informacji o świecie.

Aby oglądać filmy, niektórzy mieszkańcy wsi podróżowali kilometry od swoich domów z zespołami projekcyjnymi. Zbierali się, aby oglądać film w deszczu lub w blasku słońca i tańczyli przy ekranie po zakończeniu filmu.

Ta pasja zainspirowała twórców projektorów do biegania od wsi do wsi. W ubiegłym roku ponad 66 000 filmów zostało wyświetlonych przez 500 wiejskich zespołów projekcyjnych pracujących w odległych wioskach w autonomicznym regionie Tybetu.

Ponieważ projektory filmowe zostały zastąpione przez elektroniczne z kolorowymi filmami cyfrowymi, dziś filmy są wyświetlane mieszkańcom wsi na żądanie, co odzwierciedla poprawę publicznych usług kulturalnych w regionie autonomicznym.

W 1998 roku Chiny rozpoczęły projekt, którego celem było comiesięczne wyświetlanie filmu dla każdej wioski. Dwa lata później kraj uruchomił kolejny program, w ramach którego w ciągu następnych 20 lat skopiowano ponad 2400 filmów dla mieszkańców Tybetu.


Mieszkańcy wioski w prefekturze Nyingchi, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym przeglądają wiadomości w Internecie podczas akcji mającej na celu wprowadzenie usług szerokopasmowych do tybetańskich wiosek, 10 kwietnia 2012 r. (Zdjęcie: Li Weiming/People's Daily Online)

Te publiczne usługi kulturalne zapewniły tybetańskim pasterzom obfite zasoby kulturalne i lepszą infrastrukturę kulturalną, kładąc solidne podstawy pod rozwój masowej działalności kulturalnej.

W dzisiejszych czasach wspaniałe programy wideo dostępne są na telefonach komórkowych i telewizorach pasterzy. Wszystkie wioski administracyjne w autonomicznym regionie Tybetu mają szerokopasmowy dostęp do Internetu, a ponad 99 procent z nich jest objętych zarówno szerokopasmowym łączem światłowodowym, jak i sygnałem 4G.

Dobrze rozwinięta infrastruktura internetowa umożliwia mieszkańcom regionu autonomicznego wyszukiwanie treści kulturalnych w dowolnym miejscu i czasie, a także oglądanie filmów i dramatów, uczęszczanie na zajęcia online i czytanie wiadomości. Wielu pasterzy również dzieli się swoim życiem i talentem na krótkich platformach wideo.

Tybet rozwinął się od czasów, gdy istniały tylko projektory filmowe, do epoki, w której ludzie pozyskują informacje ze smartfonów i komputerów. Sygnał internetowy, pokonując góry i rzeki, nie tylko zmienił życie kulturalne mieszkańców Tybetu, ale także poprawił ich życie i szczęście.

Wraz z rozwojem technologii informatycznych „kina plenerowe” tracą na szyku. Obecnie coraz więcej filmów jest wyświetlanych w pomieszczeniach w regionie autonomicznym, aby widzowie mogli uzyskać bardziej komfortowe wrażenia. W przeszłości i teraźniejszości operatorzy projekcji zawsze prezentowali filmy mieszkańcom wsi, spełniając ich aspiracje do lepszego życia.


Chiński operator telekomunikacyjny China Mobile buduje stację 5G na wysokości 6500 metrów na górze Czomolungma w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, kwiecień 2020 r. Jest to najwyżej położona na świecie stacja bazowa 5G. (Zdjęcie dzięki uprzejmości China Mobile)