16.02.2023| Autorzy: Daqiong i Palden Nyima| Źródło: China Daily


Przedstawienie Opery Tybetańskiej w parku w Lhasie, 29 maja 2021 r. KUNGA LESONG/CHINA NEWS SERVICE

Widząc plac w wiosce Ji'ang wypełniony ludźmi, Cering Dordże i jego koledzy z trupy pospiesznie nałożyli makijaż i kostiumy. Kilka minut później początek spektaklu obwieścił radosny brzęk gongów i bębnów.

Ji'ang znajduje się w autonomicznej prefekturze tybetańskiej Gannan w prowincji Gansu. Podczas tegorocznego Święta Wiosny zespół folklorystyczny wystawiał klasyczne przedstawienia Opery Tybetańskiej, uszczęśliwiając mieszkańców wioski.

Opera tybetańska jest połączeniem dialogu, pieśni, gry aktorskiej, tańca i literatury i ma co najmniej 600 lat. Jest postrzegana jako „żywa skamielina” kultury tybetańskiej i została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO w 2009 roku.

„Ćwiczyliśmy przez kilka dni, aby lepiej zagrać” – powiedział 32-letni Cering Dordże, szef tybetańskiej trupy operowej w Ji'ang.

Zespół powstał blisko 46 lat temu i obecnie liczy 40 członków. Chociaż składa się z amatorów, zyskał renomę wśród miejscowej ludności i przy uroczystych okazjach często jest zapraszany do występów.

Cering Dordże powiedział, że "krzywa uczenia się jest stroma".

„Większość z nas musiała pracować przez cały rok i nie miała zbyt wiele czasu na ćwiczenia czy występy. Młodzi ludzie niewiele wiedzieli o operze, nie mówiąc już o chęci poznawania jej historii” – powiedział.

Lokalne władze zintensyfikowały wsparcie dla tybetańskiej opery, przekazując fundusze i organizując spektakle. W rezultacie liczba grup w Gannan wzrosła do prawie 30.

„Na każdy koncert z dotacji rządowych otrzymujemy 5000 juanów (740 dolarów). Pieniądze te są wykorzystywane na zakup instrumentów i kostiumów” – powiedział Cering Dordże.

Oprócz wykonawców ludowych powołano również profesjonalną trupę, która ma rozwijać Operę Tybetańską i nadać tradycyjnej sztuce nowoczesny charakter.

Gyalma Dorje, dyrektor Gannan’s Art Institute of Tibetan Opera, stworzył nową sztukę opartą na legendarnej postaci uznawanej za założyciela Opery Tybetańskiej.

Tybetańska trupa operowa Gannan po raz pierwszy wystawiła sztukę w 2015 roku, a następnie występowała z nią w całych Chinach. „Zmodernizowana opera otwiera większej ilości ludzi możliwość zapoznania się ze sztuką i kulturą Tybetu” – powiedział.

Lokalne władze zwiększyły wysiłki na rzecz ochrony Opery Tybetańskiej i zapewnienia kultywowania tej sztuki sztuki, czyniąc spektakle częścią działań swojego sektora kultury i turystyki.