07.04.2023| Źródło: China Daily


Jurorka sprawdza wyroby metalowe na konkursie umiejętności renowacji zabytków. [Zdjęcie: Wu Liuhong/dla China Daily]

Odwiedzając muzea i miejsca historyczne w całym kraju, ludzie rzadko zauważają, że kompletność niektórych przedmiotów to dzieło specjalistów od renowacji zabytków.

Shanxi, jedna z wiodących prowincji pod względem liczby relikwii, niedawno podkreśliła wysiłki pracowników renowacji, organizując konkurs umiejętności naprawy zabytków.

W konkursie, który odbył się w Taiyuan w dniach 25-26 marca, zaprezentowało swoje umiejętności 219 pracowników działów renowacji z 27 regionów Chin.

Konkurs obejmował sześć działów renowacji: stolarkę, murarstwo, ceramikę, wyroby metalowe, malowidła ścienne i rzeźbę.

Ren Wei z Muzeum Shandong zdobył pierwszą nagrodę w renowacji przedmiotów metalowych. Ren był kiedyś malarzem a w 2015 roku rozpoczął karierę w renowacji zabytków kultury.

Opowiadając o rozwoju swojej kariery, powiedział: „Renowacja zabytków to branża interdyscyplinarna, wymagająca różnej wiedzy z dziedzin takich jak sztuki plastyczne, chemia czy fizyka. Mam nadzieję, że moje wcześniejsze doświadczenie w sztukach plastycznych może w tym pomóc”.

W konkursie Ren użył urządzenia naddźwiękowego do usunięcia kurzu z metalowej konstrukcji, pomagając przywrócić jej poprzedni blask.

Jego opinię podzielił Yang Yujie z Muzeum Pałacowego w Pekinie. Zdobyła pierwszą nagrodę w naprawie ceramiki.

Naprawiła niebiesko-białą porcelanową miskę z wzorem lotosu, której brakowało jednej czwartej powierzchni.

„Łatanie brakujących części porcelany jest najczęstszą praktyką stosowaną w naprawie ceramiki” – powiedziała Yang. „A ta praca wymaga multidyscyplinarnej wiedzy, takiej jak chemia przy zakładaniu łaty i sztuki piękne w odzyskiwaniu rysunków i wzorów”.

W konkursie wzięło udział wielu doświadczonych pracowników. Na przykład Yang od 18 lat zajmuje się handlem.


W imprezie bierze udział łącznie 219 osób. [Zdjęcie: Wu Liuhong/For China Daily]

Fu Youxu z Akademii Dunhuang w prowincji Gansu był jednym z najstarszych pretendentów. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się naprawą malowideł ściennych.

Pomimo swojego doświadczenia Fu uważa to wydarzenie za rzadką okazję do nauki. „Naprawa zabytków wymaga uczenia się przez całe życie” – powiedział Fu. „Im dłużej zajmujesz się handlem, tym więcej czujesz, że się uczysz”.

Fu powiedział, że dokonał napraw malowideł ściennych w całych Chinach, w tym w autonomicznym regionie Xinjiang Uygur, autonomicznym regionie Tybetu oraz w prowincjach Qinghai i Shanxi.

„Za każdym razem, gdy pracowałem w regionach poza Gansu, przywoziłem wiedzę, umiejętności i wizje lokalnych pracowników” – powiedział Fu. „A konkurs tutaj jest świetną okazją, ponieważ można spotkać tak wielu pracowników naprawy i ekspertów”.

He Dalong, sekretarz generalny Shanxi Association for the Protection of Ancient Architecture, który jest także organizatorem imprezy, pochwalił umiejętności uczestników konkursu w opanowaniu zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych umiejętności.

Oczekuje on, że tradycyjne umiejętności naprawcze zostaną zachowane. „Mam nadzieję, że konkurs może doprowadzić do odrodzenia starożytnego rzemiosła w ochronie dziedzictwa kulturowego”.