2019-07-27 Źródło: China Daily


Na fotografiach: tancerze występują w tradycyjnych strojach ludowych podczas ceremonii otwarcia spektaklu tanecznego Luqu Guozhuang w powiecie Luqu, w Tybetańskiej Autonomicznej Prefekturze Gannan w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach, 25 lipca 2019 r. [Zdjęcie Li Shengrui dla chinadaily.com.cn]

Pokaz z udziałem ponad 10 000 tancerzy zaprezentowano 25 lipca podczas ceremonii otwarcia spektaklu tanecznego Luqu Guozhuang w powiecie Luqu, w Tybetańskiej Autonomicznej Prefekturze Gannan w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach.

Na rozległych łąkach powiatu Luqu tancerze z 31 tybetańskich zespołów tanecznych Guozhuang z Autonomicznego Regionu Tybetu, prowincji Qinghai, Gansu, Syczuan i Yunnan występowali w tradycyjnych strojach ludowych, machając ich długimi rękawami i przykuwając uwagę turystów z kraju i zagranicy.
Taniec wywodzący się  ze wsi Guozhuang w prefekturze Qamdo w autonomicznym regionie Tybetu jest uważany za najsłynniejszy taniec ludowy pochodzący z Tybetu.
Jego historia sięga czasów starożytnych, nocą grupy podróżujących kupców rozpalały ogniska aby przygotować herbatę. Po obiedzie zaś tańczyli wokół ogniska, by odpędzić zmęczenie związane z podróżą.




W dzisiejszych czasach taniec jest wykonywany tylko na festiwalach, ceremoniach i weselach. Tancerki i tancerze stoją ramię w ramię i śpiewają piosenki a capella, bez akompaniamentu muzycznego.
Pieśń zaczyna się powoli i stopniowo przyspiesza. Mężczyźni zaczynają śpiewać, a kobiety odpowiadają w antyfonalnym stylu. Intonują pieśń do chwili, dopóki nie osiągną tego samego optymistycznego rytmu.
Kiedy Chiny  zaczęły tworzyć swój krajowy ranking  w 2006 roku taniec został uhonorowany wpisem na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.,
Trzydniowe wydarzenie obejmuje spotkanie przy ognisku, pokaz kostiumów tybetańskich i inne działania.

.