03.12.2020 Autor: PALDEN NYIMA źródło: China Daily Global

Kyila, młoda Tybetanka, ustawia w swoim pokoju lustro, w którym odbija się jej twarz okolona fryzurą ułożoną w olśniewające fale.

„Nie widzę siebie i nie potrzebuję lustra, ale podobnie jak inne dziewczyny czuję nieodpartą chęć zrobienia sobie makijażu. Chcę ładnie wyglądać, uważam to za część mojego sposobu okazywania szacunku innym”,  mowi trzydzestoczerolatka.

Jako osoba niedowidząca Kyila nie może widzieć na świata tak samo, jak inni ludzie, ale jej słowa wyraźnie odzwierciedlają jej determinację, by być pewnym siebie, współczującym i użytecznym członkiem swojej społeczności.

Przez ostatnie sześć lat Kyila pracował jako sekretarz Fundacji Aniołów Fukang, która jest stowarzyszona z Tybetańską Korporacją Medyczną Fukang (Tibet Fukang Medical Corporation), jednym z  kluczowych prywatnych szpitali w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.


Szpital Matki i Dziecka Tybetańskiej Korporacji Medycznej Fukang w Lhasie.

Kyila, pochodząca z rolniczej rodziny z okolic Shigatse, urodziła się z wadą wzroku. Jej dwóch braci także niedowidzi. W wieku 12 lat Kyila zapisała się do Braille Without Borders, szkoły specjalnej w Lhasie, która została otwarta w 1998 roku.

Po trzech latach w szkole Kyila potrafiła czytać i pisać w alfabecie Braille'a w języku chińskim, tybetańskim i angielskim. Poznała również techniki kulinarne i techniki masażu.

Po ukończeniu nauki w Lhasie Kyila miała  okazję uczyć się w anglojęzycznej szkole Totnes w Londynie. Później założyła, pierwszy tego rodzaju w Tybecie, ośrodek masażu niewidomych, a także pierwsze tybetańskie przedszkole dla dzieci niedowidzących.

Kyila była życzliwą matką dla wielu mieszkańców, którzy nie mogli bezpośrednio widzieć świata i którzy pomimo wad wzroku poszukiwali własnych marzeń i aspiracji. Nigdy nie przestała pomagać i inspirować innych. W 2013 roku, gdy ubiegała się o posadę w Fundacji Aniołów Fukang, była na tyle pewna siebie, że zadzwoniła bezpośrednio do prezesa Tibet Fukang Medical Corporation, a wkrótce potem dostała tę pracę.

„Na początku trudno było komunikować się z moimi kolegami, ale nie winię ich, trudno im było zrozumieć osobę niewidomą” - opowiada Kyila, dodając, że otrzymała do przeczytania papierową kopię regulaminu działania fundacji,  poprosiła ich wtedy, aby zamiast tego udostępnili dokument elektroniczny na komputerze, tak, aby mogła uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem audiodeskrypcji.

Kyila bardzo szybko przystosowała się do nowego środowiska pracy -  sama chodziła do toalety lub napić się wody. Jedna z koleżanek Kyili nie wierzyła, że ​​jest osobą niedowidząca.

W fundacji zajmowała się pracami biurowymi, wyjazdami  w teren związanymi ze stypendiami i pomocą medyczną, a także wsparciem finansowym dla ubogich mieszkańców regionu.

Według Liu Xiaoxiao, zastępcy dyrektora generalnego fundacji, od momentu powstania w 2013 roku fundacja udzieliła pomocy medycznej 500 indywidualnym pacjentom, 200 uczniom gimnazjów i studentom oraz ponad 100 mieszkańcom mającym problemy finansowe.

Obecnie 30 uczniów szkół wyższych i 10 gimnazjalistów otrzymuje stypendia, z których każde wynosi 6 000 juanów (913 dolarów) rocznie.

Plany fundacji zakładają zainwestowanie w różne projekty tylko w tym roku ponad 3 milionów juanów.

„Jest bardzo uprzejmą, pracowitą i zdolną kobietą. Pomimo swojej wrażliwości ma bardzo silne serce” - mówi Liu o Kyili.

„Potrafi pracować tak, jak wszyscy inni, jej życie oparte jest na szacunku” - dodaje. „Chcemy, aby poczuła, że wszystko ​​to, co osiągnęła, to efekt jej własnej ciężkiej pracy, musi być po prostu traktowana jak wszyscy pozostali”