2020-08-04 Na podstawie: China Tibet Net i chinadaily.com.cn Autorzy:Wang Shu Zhao Yao

Wczesnym rankiem 3 sierpnia XI Panczenlama Erdeni Chokitjeb, członek Stałego Komitetu Narodowego Komitetu Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej, wiceprzewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Buddyjskiego i przewodniczący tybetańskiego oddziału Chińskiego Stowarzyszenia Buddyjskiego, udał się do świątyni Jokhang, aby wielbić Buddę, śpiewać sutry oraz modlić się o pokój na świecie.


Posąg 12-letniego Buddy Siakjamuniego w świątyni Jokhang Fotografia: Wang ShuXI Panczenlama oddaje cześć  posągowi 12-letniego Buddy Siakjamuniego. Zdjęcie: Wang Shu


XI Panczenlama przed posągiem 12-letniego Buddy Siakjamuniego. Zdjęcie: Wang Shu

Mnisi z zespołu „Sechang” świątyni Jokhang przestrzegają religijnych rytuałów, trzymają wysoko flagi modlitewne i tybetańskie kadzidła. Ustawili się w jednej linii po obu stronach głównej bramy świątyni Jokhang, aby zgodnie z wielowiekową etykietą buddyzmu z najwyższym szacunkiem powitać XI Panczenlamę.

 Na zdjęciu jedenasty Panczenlama oddający cześć posągowi Siakjamuniego modlący się o dostatek Zdjęcie: Wang Shu


Panczenlama prowadzący wśród mnichów recytację świętych pism świętych przed przed posągiem Buddy Siakjamuni. Zdjęcie: Zheng Shuo


XI Panczenlama w towarzystwie mnichów ze świątyni Jokhang ogląda świątynne freski. Zdjęcie: Zheng Shuo

Panczenlama Erdeni Chokitjeb z szacunkiem i uroczyście pomalował złotym proszkiem  posąg Buddy Siakjamuniego, który został przywieziony na zaśnieżony płaskowyż przez księżniczkę Wencheng z dynastii Tang, złożył posągowi pokłon i ofiarował szal khada. Następnie XI Panczenlama zasiadł na tronie naprzeciw posągu i w towarzystwie nauczyciela sutr poprowadził recytację mnichów, modląc się o pokój na świecie, bezpieczeństwo narodowe oraz pomoc w przypadku katastrof. Po zbiorowym śpiewie XI Panczenlama pobłogosławił mnichów ze świątyni Jokhang i rozdał jałmużnę i herbatę. Przy potężnym śpiewie XI Panczenlama powoli opuścił świątynię Jokhang.  (Reporterzy  China Tibet Net / Wang Shu, Zhao Yao, Zheng Shuo)


Mnisi śpiewający modlitwy w świątyni Jokhang Zdjęcie: Zhao YaoMnisi śpiewający modlitwy Zdjęcie: Zhao Yao