20.08.2020 Źródło: Xinhua via china.org.cn i kangbatv.com


Zdjęcie wykonane 19 sierpnia 2020 r. - ogromny obraz Thangka wystawiony podczas tradycyjnej ceremonii „wystawiania Buddy na słońce”  w klasztorze Drepung w Lhasie. W środę w Lhasie rozpoczęły się obchody tradycyjnego Święta Shoton zwanego także Świętem Jogurtu. (Xinhua / Zhan Yan)

W środę w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego , rozpoczęły się obchody obchody tradycyjnego Święta Shoton zwanego także Świętem Jogurtu.
Początkiem festiwalu była tradycyjna ceremonia  „wystawiania Buddy na słońce” („opalania się Buddy”  - przyp. red MT), podczas której na zboczu wzgórza w pobliżu klasztoru Drepung wystawiono ogromny obraz Thangka z wizerunkiem Buddy.

„Stanąłem w kolejce tuż po 6 rano” - powiedział Basang z powiatu Quxu. „Wystawianie Buddy na słońce”  jest najważniejszym momentem Święta Shoton,  jestem więc zachwycony i zadowolony, że mogłem to obejrzeć”.

W ramach Święta (które przypomina nieco polski "odpust" - przyp. red MT) zaplanowano również występy zespołów oper tybetańskich, imprezy jeździeckie, konkurs fotograficzny i pieszą apelę.
Ze względu na środki kontroli i zapobiegania COVID-19 uroczystości i poszczególne działania związane ze Świętem odbywać się będą w różnych miejscach, w tym w Norbulingce, letnim pałacu Dalajlamów.

Święto potrwa do 25 sierpnia.

Święto Shoton, oznacza dosłownie „święto jogurtowe” i jest jednym z najważniejszych świąt Tybetańczyków.

Jego początki sięgają XI wieku, kiedy powiązane zostało z ceremonią religijną, w ramach której mieszkańcy zamieszkujący okolice klasztorów ofiarowywali  jogurt mnichom kończącym rekolekcje medytacyjne.


Zdjęcie wykonane 19 sierpnia 2020 r. - ogromny obraz Thangka wystawiony podczas tradycyjnej ceremonii „wystawiania Buddy na słońce” w klasztorze Drepung w Lhasie. W środę w Lhasie rozpoczęły się obchody tradycyjnego Święta Shoton zwanego także Świętem Jogurtu. (Xinhua / Zhan Yan)Święto Shoton, przygotowanie do ceremonii „wystawienia Buddy na słońce”.Buddyjscy mnisi z klasztoru Drepung w Lhasie niosą ogromny obraz Thangka. (Xinhua / Zhan Yan)