2020-08-26 Źródło: CGTN via kangbatvXI Panczenlama Bainqen Erdini Qoigyijabu, będący także członkiem Stałego Komitetu Komitetu Narodowego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej, wiceprezesem Chińskiego Stowarzyszenia Buddyjskiego i przewodniczącym tybetańskiego oddziału Stowarzyszenia, odwiedza świątynię Jokhang, najbardziej poważany klasztor buddyjski w Lhasie. 3 sierpnia 2020 r. (Xinhua / Chogo)

W prefekturze Nagqu, miejscu swojego urodzenia XI Panczenlama zakończył we wtorek 15-dniową podróż w trakcie której wypełniał swe religijne i społeczne obowiązki.

Panczenlama Bainqen Erdini Qoigyijabu, przywódca wyznawców buddyzmu tybetańskiego już po raz czwarty od momentu wyświęcenia w 1995 r.wraca do domu , poprzednie trzy  wizyty w stronach rodzinnych odbyły się w 2006, 2016 i 2019 r.

W powiecie Lhari w prefekturze Nagqu, gdzie urodził się w 1990 roku, odwiedził lokalne atrakcje turystyczne, farmę hodowli jaków i muzeum medycyny tybetańskiej. Spotkał się także ze swoich krewnych i oddał się praktykom buddyjskim w świątyni Dagze.

„Kiedy 25 lat temu opuściłem mój dom, w naszym rodzinnym mieście mieliśmy tylko lampy naftowe, teraz elektryczność dotarła do gminy.” - powiedział. „Obecnie, dzięki utwardzonej drodze i Internetowi, życie tutaj znacznie się poprawiło”.

„Czuję się bardzo poruszony i zdumiony szczęściem moich rodziców, sądząc po ich strojach i słowach” - dodał.

Panczenlama odwiedził także okręgi Biru, Sog i Baqen w Nagqu, gdzie wykładał sutry buddyjskie i praktykował inne zajęcia w różnych klasztorach.

Panczenlama przyleciał z Pekinu do Lhasy 31 lipca, rozpoczynając tym samym serię religijnych i społecznych działań w różnych rejonach Tybetu.

Panczenlama jest członkiem Stałego Komitetu Komitetu Narodowego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej, najwyższego politycznego organu doradczego w kraju. Jest także wiceprezesem Chińskiego Stowarzyszenia Buddyjskiego  i przewodniczącym tybetańskiego oddziału tego Stowarzyszenia.