2021-07-28 Źródło: chinaculture.org

Młody Żywy Budda  na zajęciach językowych w Instytucie. [Zdjęcie: WANG ZHUANGFEI/CHINY DAILY]

Ośmiu tybetańskich mnichów w wieku od 7 do 11 lat uczestniczy w zajęciach ze sztuk wyzwolonych. To część ich codziennej rutyny, która obejmuje również inne przedmioty, takie jak język tybetański i chiński oraz matematykę.

Są tybetańskimi żywymi buddami, kształcącymi się w Tybetańskim Instytucie Buddyjskim w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomiczneo.

„Kiedy pierwszy raz przyjechałem tu rok temu, byłem zbyt nieśmiały, by rozmawiać z innymi. Ale teraz poznałem wielu przyjaciół i cieszę się życiem tutaj” – zwierza się Losang Sherab, 9-letni Żywy Budda z miasta Lijiang w prowincji Yunnan.

Dla Żywych Buddów w wieku poniżej 16 lat Instytut oferuje kursy łączące naukę buddyzmu z dziewięcioletnią edukacją obowiązującą w Chinach.

Ich kształcenie obejmuje dwie fazy. Pierwsza obejmuje 20% kursów buddyzmu i 80% kursów w szkołach podstawowych. Następnie proporcja zmienia się na 30 proc. kursów buddyzmu i 70 proc. kursów gimnazjalnych. Do nauczania zapraszani są nauczyciele z najlepszych szkół podstawowych i gimnazjów w Lhasie.

„Tryb edukacyjny jest odpowiedni dla rozwoju młodych Żywych Buddów. Są obdarzeni inteligencją i dowcipem, uczą się bardzo szybko. Muszą zpamięci recytować wiele pism buddyjskich” – mówi wiceprzewodniczący Instytutu Kelzang Wangdu.