2021-11-22 Źródło: chinadaily.com.cn


Ludzie z różnych środowisk pozują do zdjęcia grupowego w Tybetańskim Kolegium Buddyzmu w piątek, z okazji 10. rocznicy powstania Kolegium. [Zdjęcie autorstwa Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

W piątek w Tybetańskim Kolegium Buddyzmu w Lhasie w Tybetańskim regionie autonomicznym odbyła się konferencja z okazji dziesiątej rocznicy założenia szkoły.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele najbardziej znaczących klasztorów w TRA, mnisi i mniszki z kolegium, a także przedstawiciele władz Regionu i tybetańskiego oddziału Chińskiego Stowarzyszenia Buddyzmu.

Założone w 2011 roku Tybetańskie Kolegium Buddyzmu stało się wysokiej klasy instytucją edukacyjną buddyzmu tybetańskiego. Ponad 1000 studentów z różnych klasztorów regionu ukończyło szkołę, a ponad 2600 mnichów i mniszek wzięło udział w różnych kursach szkoleniowych.


Młodzi uczniowie Buddy  na piątkowych na zajęciach w Tybetańskim Kolegium Buddyzmu. [Zdjęcie autorstwa Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

W 2014 r. otwarto w Kolegium wydział żeński, był to  historyczny przełom w buddyzmie tybetańskim, zapewniający mnichom i mniszkom równe szanse w zakresie nowoczesnej edukacji i praktykowania swoich przekonań religijnych.

„Kolegium ukończyło ponad 330 mniszek, a 30 najwybitniejszych absolwentek zostało wybranych do dalszej nauki filozofii buddyzmu w ramach czteroletniego systemu edukacji na poziomie wyższym”, powiedział Drukhang Thubten Khedrub, dyrektor Tybetańskiego Kolegium Buddyzmu,  zakonnice te będą miały możliwość poznania pięciu wielkich ksiąg buddyzmu tybetańskiego.


Sonam Chozin (po prawej), trenerka obsługi komputeraw Tybetańskim Kolegium Buddyzmu, udziela w piątek lekcji obsługi komputera. [Zdjęcie autorstwa Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

Tsondru Tsomo, zakonnica z klasztoru Samye Chimphu Wentsa w mieście Lhokha, powiedziała, że ​​w 2020 roku ukończyła czteroletnią naukę w kolegium a w 2020 roku została wybrana do dalszej edukacji na wyższym poziomie.
„Uczymy zasad różnych szkół buddyzmu tybetańskiego, logiki, historii, polityki, języków chińskiego, komputerowego, a także angielskiego” – powiedział 44-latek.


W piątek mnisi uczą się pism świętych w Tybetańskim Kolegium Buddyzmu. [Zdjęcie autorstwa Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

„Praktykowałem buddyzm w małym klasztorze od dziesięcioleci, ale poza śpiewem i medytacją nie miałem szans na głębsze poznanie nauk buddyzmu . Tutaj, w tej uczelni, miałem taką możliwość, więc jestem bardzo zadowolony z tej uczelni, „powiedziała z szerokim uśmiechem.

„Mówi się nam, że po ukończeniu studiów po czterech latach możemy mieć szansę zostać kandydatem do Geshe Lharampa – najwyższego stopnia akademickiego buddyzmu tybetańskiego, i jestem tym bardzo podekscytowany”.

 
Mnisi  na zajęciach WF w Tybetańskim Kolegium Buddyzmu. [Zdjęcie autorstwa Palden Nyima / chinadaily.com.cn]