28.07.2023| China Daily| Autorzy:DAQIONG i PALDEN NYIMA


W czwartek odbyła się coroczna ceremonia wręczenia dyplomów w Tybetańskim Kolegium Buddyzmu w Lhasie. [Zdjęcie: Palden Nyima/chinadaily.com.cn]

Tybetańskie Kolegium Buddyzmu w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, zorganizowało w czwartek uroczystość dla 207 swoich absolwentów.

W ceremonii wzięli udział mnisi i mniszki z uczelni, a także przedstawiciele władz Regionu i tybetańskiego oddziału Chińskiego Stowarzyszenia Buddyzmu.

Absolwenci to mnisi i mniszki z regionalnych klasztorów, którzy podjęli studia w 2019 i 2021 roku, uczęszczali na kursy religijne, w tym na naukę sutr i tantr, a także bardziej powszechne kursy, takie jak historia, polityka, języki: mandaryński i angielski.

Podczas ceremoni przemówienie wygłosił Drukhang Thubten Khedrub, kierownik kolegium, powiedział, że ukończenie college'u nie oznacza końca studiów, ale raczej ich nowy początek. Oczekuje, że „absolwenci będą kontynuować zdobywanie wiedzy z niezachwianą determinacją, nawet po ukończeniu studiów”.

„W przyszłości, proszę, nadal się uczcie, [poszerzajcie swoją wiedzę w] takich dziedzinach jak nauki buddyzmu tybetańskiego, krajowa polityka i prawo, zasady i metody zarządzania klasztorami.” – powiedział.

Zachęcił absolwentów do zastosowania w życiu tego, czego nauczyli się w szkole, i po powrocie do swoich klasztorów do odgrywania wiodącej roli wśród innych mnichów i mniszek.

Ngakwang Champa, mnich absolwent college'u z klasztoru Drongthang w regionie Palbar, powiedział, że rozpoczął studia w college'u w 2019 roku. W ciągu ostatnich czterech lat studiował buddyzm, mandaryński, tybetański i historię oraz uczęszczał na zajęcia komputerowe.

„Cieszę się i czuję się zaszczycony, że na przestrzeni lat zdecydowałem się studiować w tej uczelni. Miałem wspaniałą okazję uczyć się różnych rzeczy w tak dobrym środowisku edukacyjnym zapewnianym przez rząd i jestem bardzo wdzięczny” – powiedział Ngakwang Champa.

„Po powrocie do klasztoru będę nadal ciężko się uczył, tak jak nakazali nam to nasi mistrzowie” — powiedział, dodając, że chce szczerze podziękować wszystkim wykładowcom i swoim kolegom z Dharmy za wsparcie.

Założone w 2011 roku Tybetańskie Kolegium Buddyzmu stało się wysokiej jakości kompleksową instytucją buddyzmu tybetańskiego, łączącą nowoczesną edukację z tradycyjnymi tybetańskimi monastycznymi metodami nauczania.

W Kolegium studiuje obecnie 906 studentów z 469 klasztorów położonych w 74 powiatach i dystryktach regionu. Kolegium promowało już ponad 1500 absolwentów, w tym 60 Żywych Buddów.

Przełomem historycznym w dziejach buddyzmu tybetańskiego było otwarcie w 2014 roku oddziału klasztornego, który dał mniszkom możliwość uzyskania nowoczesnej edukacji przy jednoczesnej możliwości praktykowania swoich przekonań religijnych.


Młode mniszki buddyjskie - fotografia ilustracyjna.