22.02.2024| Źródło: Xinhua


Mnisi niosą ogromny zwój obrazu Thangka z wizerunkiem Buddy podczas corocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, [w tybetańskiej prefekturze autonomicznej Gannan], w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r. (Foto:Xinhua/Chen Bin).

Ponad 40 000 wiernych i gości z kraju i zagranicy wzięło udział w wielkim wydarzeniu buddyzmu tybetańskiego, znanym jako ceremonia „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"], które odbyło się we czwartek w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, [w tybetańskiej prefekturze autonomicznej Gannan], w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu.

Około 100 lamów niosło z [świątynnej] Sali Świętych Pism na pobliskie wzgórze ogromny zwój Thangki z wizerunkiem Buddy, za nimi podążali zaś pobożni buddyści i goście.

Około godziny 11:00 na zboczu wzgórza odsłonięto Thangkę, aby wierzący mogli oddać jej cześć. Wierzący i turyści ofiarowywali zwojowi hady, czyli białe ceremonialne tybetańskie szale i modlili się o szczęście.

Tradycyjny obrzęd zakończył się niecałe pół godziny później.

W wydarzeniu wziął udział Zhou Guangping, wielki entuzjasta fotografii z prowincji Guangdong w południowych Chinach.

„Słysząc, jak moi przyjaciele opowiadali o spektakularnym obrzędzie „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang, wybrałem się tutaj specjalnie, aby sfotografować to wielkie święto, poznać tybetańską kulturę ludową i mieć nadzieję, że sprowadzi on moją rodzinę bezpieczeństwo i szczęście” – powiedziała Zhou.

Coroczny obrzęd jest jedną z najważniejszych ceremonii w klasztorze Labrang, jednej z sześciu wielkich świątyń szkoły gelug buddyzmu tybetańskiego. Klasztor został zbudowany w 1709 roku i jest wiodącą instytucją edukacyjną buddyzmu tybetańskiego w Chinach.

Wydarzenie odbywa się co roku 13 dnia pierwszego miesiąca księżycowego. To nie tylko wielkie święto buddystów, ale także okazja do zaprezentowania turystom wyjątkowej kultury i zwyczajów tybetańskich.


Zespół jeźdźców prowadzi paradę podczas corocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r.(Foto:Xinhua/Chen Bin)Mnisi niosą ogromny obraz Thangka z wizerunkiem Buddy podczas corocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r. (Foto:Xinhua/Chen Bin)Mnisi przygotowują się do zrzucenia dużej żółtej kurtyny z ogromnego obrazu Thangka z wizerunkiem Buddy podczas corocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r. (Foto:Xinhua/Chen Bin)To zdjęcie zrobione 22 lutego 2024 r. przedstawia scenę corocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r. (Xinhua/Fang Xin)Tybetańska dziewczyna pozuje do zdjęć po corocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r. (Foto:Xinhua/Chen Bin)Mnisi niosą ogromny obraz Thangka z wizerunkiem Buddy podczas dorocznej ceremonii „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 22 lutego 2024 r. (Foto:Xinhua/Chen Bin)To zdjęcie zrobione 22 lutego 2024 r., przedstawia scenę z dorocznego obrzędu „Wystawienia Buddy na słońce” ["Ukazania Buddy słońcu"] w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe, w  północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu. (Foto:Xinhua/Chen Bin)