Data: 22.01.2017

Źródło: Xinhuanet Autor: Wang Fan

22 stycznia 2017 - Drukowana pełna wersja osiemnastowiecznego wydania Tripitaki, stanowiąca zbiór pism buddyjskich, została opracowana przez Palace Museum, znane także jako Zakazane Miasto.

Tripitaki, mający wielkie znaczenie religijne i kulturowe, posiada kilka wersji publikowanych w różnym czasie i w różnych językach, takich jak tybetański i mongolski.

Kompilację cesarskiej edycji Tripitaki dynastii Qing, ostatniego oficjalnego chińskiego wydania tej pracy w języku chińskim rozpoczęto przygotowywać w 1733 roku, a zakończono w 1738 roku.

Dzieło zostało wyryte na 79 036 kawałkach drewna i waży 360 ton. Każda z desek waży 4,5 kilograma, były one przechowywane w Zakazanym Mieście od chwili skompletowania całości.

Niestety, ponad 9600 desek zostało utraconych ai prawie 14 000 sztuk uległo różnego stopnia uszkodzeniom.

W 2009 roku rozpoczęto renowację dzieła zapisanego na drewnianych deskach i wysłano je do muzeów, instytutów badawczych i świątyń w kraju i za granicą, aby studiować je porównując z innymi wersjami Tripitaki.

Pełna treść Tripitaki została odzyskana poprzez zgromadzenie, w drodze porównań z innymi wersjami, utraconych części pierwotnego zapisu z czasów dynastii Qing.