2024-04-01| Źródło:China Tybet Net| Autorzy:Aa Yang Meixiao Yan Jie Longzhen

Pełna nazwa Yanjing to Gmina Narodowości Naxi Yanjing  [Yanjing Naxi Nationality Township], położona w powiecie Mangkang, w prefekturze Qamdo w Tybecie. Jest to ważne historycznie miejsce w  na Szlaku Herbacianego Konia [Tea Horse]. Yanjing od czasów starożytnych słynie z produkcji soli . Wieś jest podzielona doliną na Górne i Dolne Yanjing. Jedyny kościół katolicki w Tybecie, Katolicki Kościół Yanjing [Yanjing Catholic Church], znajduje się w Górnym Yanjing. Jest tu ponad 80 gospodarstw domowych, w których żyje i pracuje 500 osób we wsi wyznających katolicyzm.


Na zdjęciu kościół katolicki w Yanjing

Kościół katolicki w Yanjing został założony w 1865 roku przez francuskiego misjonarza ojca Deng Delianga i został odnowiony w 2002 roku. Zabudowania kościelne obejmują głównym budynek świątyni, dzwonnicę i część mieszkalną (plebanię).Wnętrze kościoła głównego ma wysokie sklepienie w typie gotyckim, z zewnątrz budynek ma kształt trapezu, co jest powszechnym stylem rezydencji tybetańskich. Sklepienie kościoła pokryte jest malowidłami w stylu tybetańskim z motywami biblijnymi, a otoczenie ozdobione jest scenami biblijnymi. Chociaż konstrukcja wewnętrzna odzwierciedla styl zachodni, wystrój wnętrz jest na wskroś tybetański, np. postaci biblijne przedstawiane są w formie obrazów thangka.


Zdjęcie przedstawia obraz na sklepieniu kościoła katolickiego w Yanjing.

Miejscowi katolicy podtrzymują tradycję nadawania imion przez katolickich księży, z których większość ma imiona podobne do Europejczyków. Podczas nabożeństw wierni recytują Biblię przetłumaczoną na tybetański. Madalina z Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Diqing w prowincji Yunnan powiedziała reporterom: „Kiedy byłam młoda, chciałam przejść na katolicyzm. Przez przypadek trafiłam do kościoła katolickiego w Yanjing”. 46-latka mieszka w Yanjing od 25 lat. Jest bardzo zadowolona i szczęśliwa. „Po zabezpieczeniu i gruntownym remoncie kościoła infrastruktura wokół jest lepsza, a życie wygodniejsze”.

Madalina poinformowała, że ​​obecnie w wiosce Yanjing nie ma duchownych, a wierzący spontanicznie uczestniczą w codziennych rytuałach religijnych, które obejmują głównie modlitwę w piątki i niedziele, śpiewanie hymnów, wygłaszanie kazań, pokropek wodą święconą itp.; W okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy, okazji Dnia Matki zapraszani są księża z Yunnan, Syczuanu i innych miejsc i odbywają się msze święte i większe uroczystości religijne. Podczas  mszy i nabożeństw używany jest język tybetański, a używane na początku i na końcu spotkań terminy w innych językach tłumaczone są na tybetański.

Co roku 24 grudnia katolicy z Yanjing spędzają Wigilię i świętują Boże Narodzenie razem z miejscową ludnością wiernymi buddyzmu tybetańskiego. Po niedzielnym nabożeństwie z okazji Wielkiej Nocy wszyscy wierzący siadają w kręgu na dziedzińcu kościoła i wesołej atmosferze spożywają wspólny obiad składający się z makaronu Jiajia, tradycyjnego etnicznego posiłku miejscowych. Po obiedzie wszyscy wspólnie sprzątają wnętrze kościoła i jego dziedziniec i dekorują je różnymi świątecznymi ozdobami. Po obiedzie, przybyli do kościoła w Yanjing udekorowanego światłami i ozdobami tybetańscy katolicy i współobywatele wierzący w buddyzm tybetański ubrani w w regionalne stroje, aby tańcami ludowymi uczcić narodziny Jezusa Chrystusa, co w pełni odzwierciedla harmonijną integrację katolicyzmu i lokalnej kultury.


Na zdjęciu mały budynek w stylu tybetańskim w Ajiajia.

W miejscu działalności małej kopalni soli harmonijnie łączą się dwie religie, katolicyzm i buddyzm tybetański, a mieszkańcy wsi mają wolność wyznania i wszyscy żyją w harmonii. 56-letni Ado jest katolikiem od pięciu pokoleń. W tradycyjnym tybetańskim domu Ado w holu znajdują się figury Jezusa i Matki Boskiej, a nad nimi wisi także khata. "Hatha jest symbolem świętości i pomyślności w sercach Tybetańczyków. Nie jest to sprzeczne z moją wiarą, katolicyzmem. Wiele tutejszych rodzin powiesi obrazy Jezusa, Maryi Dziewicy i Siakjamuniego na tej samej ścianie, aby odzwierciedlić uczucia religijne członków rodziny różnych wyznań”.


Ado zawiesił khatę nad figurami Jezusa i Matki Boskiej.

Kiedy żegnaliśmy się z Ado i jego rodziną, zapytaliśmy go o ich obecne dochody.Prosty Ado powiedział, że oprócz rolnictwa, hodowli zwierząt i pracy zarobkowej w dużych miastach, bardzo ważnym źródłem dochodów jest uprawa winogron i produkcja wina. Kiedy dotarliśmy do Żupy Solnej [Salt Well], dowiedzieliśmy się, że misjonarze z Zachodu nie tylko zakładali kościoły i uczyli wierzących, ale także przywieźli francuskie sadzonki winogron i technologię produkcji wina. Dzisiejsi mieszkańcy Yanjing nadal kultywują tradycję produkcji własnego wina. (Reporter China Tibet Network/Yang Meixiao, Yan Jie, Longzhen Dorje