2018-07-20 Źródło: Xinhua

XI. Panczenlama Bainqen Erdini Qoigyijabu składa hołd posągowi Buddy Siakjamuniemu w świątyni Dżokhang w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego 19 lipca 2018 r. (Xinhua / Chogo)

XI.Panczenlama, Bainqen Erdini Qoigyijabu w czwartek odwiedził świątynię Jokhang, najbardziej czczony klasztor w Lhasie, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego .
Panczenlama przybył do świątyni Jokhang o 5:26 rano, w bramie świątyni tybetańskim kadzidłem i buddyjskimi flagami modlitewnymi przywitali go miejscowi lamowie.
Panczenlama odwiedził główne sale świątyni, trzykrotnie pokłonił się posągowi Buddy Siakjamuniego i ofiarował hadę, długi, biały jedwabny szal, używany przez Tybetańczyków przy błogosławieństwach.
Zgodnie z historycznymi zapisami posąg Buddy Siakjamuniego został sprowadzony do świątyni przez księżnę Wencheng z dynastii Tang w siódmym wieku naszej ery.
Panczenlama poprowadził następnie w świątyni śpiewaną sutrę, modląc się o pokój, dobrobyt i stabilność z ponad 100 mnichami ze świątyni Jokhang i klasztoru Tashilhunpo.
Około szóstej rano Panczenlama wykonał wzruszający rytuał błogosławieństwa lamów.
Panczenlama jest wiceprzewodniczącym Chińskiego Stowarzyszenia Buddyjskiego i członkiem Stałego Komitetu Narodowego Komitetu Chińskiej Ludowej  Konferencji Polityczno-Konsultacyjnej, najważniejszego politycznego organu doradczego w kraju.