20-09-2019, Źródło: chinadaily.com.cn

Mnich biorący udział w konkursie, skupiony na pracy. (Zdjęcie: chinadaily.com.cn)

 16 września w Lhasie zgromadziło się ponad stu tybetańskich mnichów i mniszek, aby wziąć udział w konkursie kaligrafii z okazji
70-tej rocznicy Chińskiej Republiki Ludowej.

Według informacji pochodzących od Sonama Tseringa, szefa biura spraw religijnych miasta, mnisi i mniszki biorące udział w konkursie pochodzą z klasztorów ośmiu powiatów i dzielnic miasta, w tym klasztorów Drepung, Gandan i Sera, a także świątyni Jokhang.

„Tego typu konkurs pomaga w promowaniu tradycyjnej kultury etnicznej, oraz jest miejscem wymiany i komunikacji pomiędzy mnichami i mniszkami buddyjskimi” twierdzi szef.
Tsering zamierza w przyszłości organizować podobne przedsięwzięcia, aby zwiększać zainteresowanie mnichów nauką.

 
Mnisi i zakonnice oglądają wykonane przez siebie prace konkursowe. (Zdjęcie: chinadaily.com.cn)

Namgyal Wangdrak, przewodniczący stowarzyszenia kaligrafów regionu powiedział, że trudno jest podjąć decyzje jak rozdzielić nagrody pomiędzy uczestnikami, ponieważ większość kaligrafii była doskonała.

„Z moich wcześniejszych doświadczeń na stanowisku sędziego, z roku na rok w konkursie wzrasta poziom wykonywanych prac, a to przyczynia się do promocji i zachowania kaligrafii tybetańskiej”, powiedział Namgyal, który jest również członkiem China Calligraphers Association.

Po zaciętej rywalizacji publiczności pokazano piękne prace. Pięciu zwycięzcom przyznano nagrody, dziesięciu sklasyfikowano na drugim miejscu, a trzydziestu zajęło miejsce trzecie.

 Mnisi i zakonnice podziwiają prace powstałe podczas konkursu kaligraficznego. (Zdjęcie: chinadaily.com.cn)

 

 Mnisi i zakonnice gromadzą się przed konkursem kaligrafii. (Zdjęcie: chinadaily.com.cn)