Źródło: Global Times 2020/5/11

Widok namiotów ustawionych w obozie bazowym Mount Qomolangma, z którego korzystają alpiniści podczas przygotowań do wspinaczki  w powiecie Tingri, prefektura Xigaze, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym  Zdjęcie: IC

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na siłowni, obserwujesz gwiazdy, czy bierzesz masaż, w obozie Bazowym Czomolungma naa wysokości 5200 metrów nad poziomem morza stale poszera zakres udogodnień socjalnych.

Położona na granicy chińsko-nepalskiej góra Czomolungma jest najwyższym szczytem świata, a jej północna część znajduje się w Xigaze w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Po tej stronie założono dwa obozy zwane Qomolangma Mount Base Camps na zachodnim i wschodnim zboczu szczytu, oba w powiecie Tingri, prefektura  Xigaze.

Obsługa logistyczna w obozie stopniowo się poprawia. Oprócz sali rozrywkowej z siłownią, sofami do masażu i grami, obóz ma swojego szefa kuchni i własny personel medyczny, którzy zapewniają niezbędne usługi dla alpinistów.

Jak podaje Agencji Prasowa Xinhua w tym roku w obozie jest już dostępny sygnał 5G, a także na całej trasie do szczytu góry Czomolungma.

Podnosząc jakość warunków  życia w obozie, mieszkańcy nie zaniedbali ochrony środowiska na górze gór.

Każdego roku w sezonie wspinaczkowym himalaiści z całego świata przybywają  do obozów, przygotowując się do zdobycia szczytu.

Miesiąc temu w obozie stacjonowała przed wejściem na szczyt Chińska Grupa Pomiarowa Góry Czomolungma 2020

30 kwietnia Chiny zainicjowały pracę nowej wyprawy pomiarowej wysokości góry 30 kwietnia. Zespół pomiarowy składa się z przedstawicieli Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Krajowego Zespołu Wspinaczkowego.

Wniedzielę Agencja Xinhua poinformowała, że zespół wytyczania i budowy szlaków, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, będzie pracował od 12 maja nad przygotowaniem trasy na szczyt góry Czomolungma.

12 maja 12 przewodników wysokogórskich opuści obóz na wysokości 7028 metrów, aby przetransportować materiały do ​​kolejnego obozu.

Od czasu założenia Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. Chińscy geodeci przeprowadzili sześć rund pomiarów i badań naukowych na górze Czomolungma i dwukrotnie, w 1975 i 2005 roku, określili dokładną wysokość szczytu , która wynosiła odpowiednio 8 848,13 metrów i 8 844,43 metrów.

W 1975 roku, kiedy chiński zespół himalaistów wspiął się na górę Czomolungma, żaden z profesjonalnych geodetów nie osiągnął szczytu. Jednak wspinacze zabrali na szczyt markery pomiarowe, które pomógły geodetom z dziewięciu stacji obserwacyjnych w pobliżu góry obliczyć, że ma 8 848,13 metrów wysokośc.

 


„Pokój obserwacji gwiazd” w obozie bazowym Mount Qomolangma Zdjęcie: IC


Mężczyzna stoi pod „super księżycem” w czwartek w obozie bazowym Mount Qomolangma na wysokości 6500 metrów nad poziomem morza. Zdjęcie: Xinhua


Himalaista ćwiczy na siłowni w bazie Qomolangma Base Camp Zdjęcie: Xinhua


Himalaiści grają w piłkarzyki w Mount Qomolangma Base Camp 1 maja Zdjęcie: Xinhua


Widok z lotu ptaka obozu bazowego Mount Qomolangma na wysokości 5200 metrów