Źródło: Xinhua 2020/5/21
Z powodu złych warunków pogodowych chiński zespół himalaistów opóźnił  osiągnięcie szczytu Czomolungmy (Mt. Everest) planowane na 22 maja.

Wang Yongfeng, wicedyrektor Centrum Administracyjnego Wspinaczki Wysokogórskiej Generalnej Administracji Sportu, poinformował, że wspinacze postanowili wycofać się do obozu na wysokości 6500 metrów.

Misją zespołu wspinaczkowego jest przeprowadzenie na szczycie badań, które umożliwią dokładne zmierzenie wysokości góry Czomolungma (Qomolangma/Mt.Everest).

Według Wanga zespół mocujący liny opuścił obóz na wysokości 7790 metrów około drugiej w nocy. We czwartek, kiedy himalaiści wspięli się na wysokość około 8000 metrów, ich działania zostały przerwane ze względu na głęboki śnieg i spadające skały. Członkowie zespołu byli fizycznie wyczerpani i postanowili wycofać się do obozu.

Około 8 rano wyruszyli ponownie, ale zostali zmuszeni do wycofania się po raz drugi z powodu ciągłych opadów śniegu i ryzyka lawiny. Zespół poinformował, że z powodu silnego wiatru i śniegu pojawiających się na górze w ostatnich dniach nie można było odnaleźć lin położonych 12 maja na wysokości 8600 metrów nad poziomem morza.

Wang dodał, że nadal niepewne jest okno pogodowe dla następnej próby zdobycia szczytu.

Położona na granicy chińsko-nepalskiej góra Czomolungma jest najwyższym szczytem świata, a jej północna część znajduje się w powiecie Xigaze w Tybetańskiem Regionie Autonomicznym.

Od czasu powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. chińscy geodeci przeprowadzili sześć rund pomiarów i badań naukowych na górze Czomolungma i dwukrotnie określili dokładną wysokość szczytu w 1975 i 2005 r., która wynosiła odpowiednio 8 848,13 metrów i 8 84,43 metrów.

W 1975 roku, kiedy chiński zespół himalaistów wspiął się na górę Czomolungma, żaden z profesjonalnych geodetów nie osiągnął szczytu. Jednak wspinacze, którzy tam dotarli, zabrali na szczyt znacznik (marker) pomiarowy, który pomógł geodetom z dziewięciu stacji obserwacyjnych w pobliżu góry obliczyć, że ma ona 8848,13 metrów wysokości.

Zdjęcia: Xinhua