17.11.2020 Źródło: Xinhua


13 listopada 2020 r. w punkcie widokowym Geyen Mountain, w okręgu Litang w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Ganzi w  prowincji Syczuan, kamerą smartfona sfilmowano panterę śnieżną
.

W malowniczym rejonie Geyen Mountain w okręgu Litang w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Ganzi w prowincji Syczuan udało się sfilmować panterę śnieżną.

Pantera została zauważona 13 listopada przez rolnika przemieszczającego się szlakiem turystycznym wiodącym przez punkt krajobrazowy. Zwierzą posilało się świeżo złowioną kozą i szybko się ukryło, gdy zauważyło człowieka.

Na prezentowanym filmie muskularna pantera schodzi ze zbocza, zatrzymuje się na chwilę na skale, a następnie spogląda w kamerę.

Materiał filmowy, nagrany przez rolnika telefonem komórkowym przymocowanym do drzewa, to pierwszy przypadek obserwacji tego gatunku na tym malowniczym obszarze.

Pantery śnieżne są objęte  w Chinach najwyższą formą ochrony państwa i są wymienione przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te zamieszkują głównie w Himalajach w środkowej i południowej Azji na wysokości od 2500 do 4500 metrów nad poziomem morza.

W Chinach można je zobaczyć na obszarach górskich w regionach południowo-zachodnich i północno-zachodnich, w tym w Tybecie, Syczuanie, Xinjiang, Gansu i Mongolii Wewnętrznej.

Góra Geyen, nazywana również „świętą górą Geyen”, jest trzecią co do wysokości świętą górą w Syczuanie, czczoną przez Tybetańczyków w tym regionie.