Zródlo: Xinhua,  Autor:  Liu Yinan

Odbywający się w Nyingchi, w Tybecie maraton wzbudza zachwyt zarówno uczestników, jak i widzów. Wyścig uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie ze względu na malowniczość krajobrazu, w którym jest rozgrywany. Jego imponującą trasę wiedzie przez Wielki Kanion Rzeki Yarlung Zangbo u stóp góry Namjagbarwa, nazywanej "górą calujacą chmury". Su Qi, turysta z prowincji Guangdong w południowych Chinach stwierdził, że w tak pięknym miejscu chciałby kończyć każdy dzień.

 Turyści na motocyklach. W tle góra Sapu w Ngachu. Tybetański Region Autonomiczny . 11 października 2020 r.  (Xinhua / Jigme Dorje)

Tybet, kraina zajmująca obszar ponad 1,2 miliona kilometrów kwadratowych fascynuje turystów z kraju i z zagranicy. Przybywają tu by podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, pasma Himalajów oraz "prerie północy".

Chociaż pandemia COVID-19 ograniczyła turystykę na całym świecie, Tybet nadal jest popularnym celem podróży kojarzonych z dobrym, aktywnym wypoczynkiem. Mają na to wpływ skuteczne, stale kontrolowane środki zapobiegawcze mające chronić przed wirusem.

W ciągu sześciu tegorocznego sezonu miesięcy ożywienie turystyki spowodowało wzrost dochodów do około 33,5 miliarda juanów (5,1miliarda dolarów amerykańskich), co region zawdzięcza turystom, których aż 32 miliony odwiedziło Tybet.

Lulang Township w Nyingchi City. Miejscowi pozdrawiają turystów przybyłych do Tybetu, 26 lipca 2020 r. (Zhang Rufeng)

 

Turyści zaczęli przybywać do Tybetu, gdy wznowiono krajowe wycieczki grupowe w lipcu na polecenie Ministerstwa Kultury i Turystyki. W październiku przypadało ośmiodniowe Święto Narodowe. Do Tybetu Przyjechało w tym okresie ponad 1,77 miliona turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowiło wzrost o 11,45 procent. Tym samym zwiększyły się przychody z turystyki o 14 procent, sięgając kwoty 935 milionów juanów. Duży wpływ na wzrost zainteresowania wyjazdami turystycznymi do Tybetu ma również poprawiająca się stale jakość transportu.

25 sierpnia 2020 r. Dworzec kolejowy Shanghai Hongqiao, Wschodnie Chiny. Pierwszy wyjazd szybkiego pociągu, którego trasa przybliża turystom uroki Tybetu. (Xinhua / Purbu Zhaxi)

Przeciwdziałając izolowaniu odległego Tybetu od świata, zainwestowano między innymi w budowę autostrad, których długość przed końcem roku 2019 zwiększyła się o ponad 100 000 kilometrów . W w listopadzie 2020 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej Syczuan-Tybet, a w prefekturze Ali oraz w mieście Qamdo trwają remonty i rozbudowa lotnisk. Szef Departamentu Rozwoju Turystyki TRA, Wang Songping, tymi słowami wyraził swoje zadowolenie: „Tybet nie jest już daleko”.

 

5 maja 2020 r. Tybet. Góra Qomolangma (Mount Everest) i jej zdobywcy pozujący do zdjęcia. (Xinhua / Purbu Zhaxi).

Idąc za ciosem, władze Tybetu chcą jeszcze bardziej rozwinąć turystykę zimową, zainteresować regionem i zwiększyć liczbę przyjezdnych. W tym celu wytyczono kolejne, nowe trasy podróży (tzw. destynacje) oraz obniżono ceny biletów i pobytu w hotelach.


20 czerwca 2020 r. Jezioro Yamzhog Yumco, Autonomiczny Region Tybetu. Turyści wybrali tę trasę zwiedzania dzięki aplikacji „Tibet Tour”, która oferuje informacje turystyczne o Tybecie. (Xinhua / Cao Pengyuan).

Wang Songping chce promować tzw. "inteligentną turystykę", która ma polegać na poprawianiu wygody podróżowania, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Turystyka ma wpływ na rozwój przemysłu lokalnego a także zwiększa dochody rodowitych mieszkańców.