01.04.2021 Autor: Palden Nyima i Daqiong Źródło: chinadaily.com.cn

Władze powiatu Damshung w Tybetańskim Regionie Autonomicznym ogłosiły w tym tygodniu, że w czwartek zostanie otwarty dla publiczności punkt widokowy na lodowcu Khukchung Gangri.


Wspinacze wspinają się na szczyt Luodui o wysokości 6100 metrów nad poziomem morza. [Zdjęcie dostarczone do chinadaily.com.cn]

Khukchung Gangri, znany również jako lodowiec nr 1 w Dolinie Lhasy, jest lodowcem najbliższym stolicy regionu. Po raz pierwszy został otwarty dla publiczności w 2019 roku.

Tsering Lhashung, menadżer w firmie Damshung County Changthang Culture and Tourism Development Co, powiedział, że przejazd samochodem z Lhasy do wejścia na teren otuliny lodowca, około 5500 metrów nad poziomem morza, zajmuje mniej niż trzy godziny.

„Trzeba jeszcze przejachać około 10 kilometrów między bramą wejściową a podnóżem lodowca, co zajmuje mniej niż 20 minut jazdy samochodem po polnej drodze” - dodał Tsering Lhashung.

Turyści odwiedzający to miejsce mogą uczestniczyć w różnych zajęciach na świeżym powietrzu, w tym w obserwacji lodowca, wspinaczce górskiej i lodowcowej, kąpieli termach naturalnych, jeździe na nartach i oglądaniu hal - pastwisk wyżyny.


Małe jeziorko w pobliżu lodowca Khukchung Gangri w powiecie Damshung. [Zdjęcie dostarczone do chinadaily.com.cn]

Na wysokości 6010 metrów znajduje się szczyt Luodui - lokalnie znany jako Lungkar Mori - z którego, z góry można spojrzeć na lodowiec - to cel wspinaczy i idealne miejsce do nauki dla początkujących himalaistów.

Tsering Lhashung powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu pandemii koronawirusa miejsce to było dostępne dla publiczności tylko przez kilka miesięcy. Oczekuje się, że będzie działać przez pozostałą część tego roku.

Cena biletu wstępu na lodowiec wynosi 149 juanów (23 USD), Tybetańczycy otrzymują zniżkę do 39 juanów.

„Sugeruje się, aby każdy gość o słabym zdrowiu lub niedoświadczony wspinacz powstrzymał się od wspinaczki natychmiast po przybyciu do podnóża lodowca. W ten sposób unikniecie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia” - powiedział.

Dodał, że produkty takie jak tlen, leki na chorobę wysokościową i różne stroje do uprawiania sportów na świeżym powietrzu to wyposażenie, które należy zabrać ze sobą.

Odwiedzający mogą rezerwować bilety zarówno online, jak i offline.


Turyści bawią się  na lodzie małego jeziora w pobliżu lodowca Khukchung Gangri w powiecie Damshung. [Zdjęcie dostarczone do chinadaily.com.cn]